O separatistické republiky Abcházii a Jižní Osetii přichází s konečnou platností, Rusko v nich vybuduje vojenské základny.

Když je premiér kterékoli země kritizován, vymění pár ministrů. Když klesá popularita prezidentovi, zbaví se předsedy vlády. Michail Saakašvili tak od roku 2003, kdy se v Gruzii postavil do čela „růžové revoluce“, učinil celkem pětkrát.

Naposledy v pátek, kdy po pouhých třech měsících odvolal „ze zdravotních důvodů“ premiéra Grigola Mgaloblišviliho. Na jeho místo jmenoval třiatřicetiletého ministra financí Nika Gaulariho.

„Provedli jsme ryze mechanickou výměnu,“ komentoval Saakašvili střídání stráží na nejvyšším vládním postu v rozhovoru s agenturou Reuters.

Saakašviliho samotného se místní opozice pokusila zbavit úřadu již několikrát a vaz mu nezlomila ani neúspěšná třídenní válka s Ruskem, během níž jeho země přišla v srpnu definitivně o Abchazii a Jižní Osetii.

Oba regiony představující přibližně šestinu území čtyřapůlmilionové Gruzie už Rusko ze své sféry vlivu nepustí. Ve čtvrtek oznámila agentura Interfax, že Kreml vybuduje u abchazské Otčamtčiry námořní základnu, která by se mohla stát mateřským přístavem černomořské flotily, jež zatím kotví v ukrajinském Sevastopolu.

U přístavu Gudauta, ležícího na západě separatistické republiky, chtějí Rusové postavit leteckou základnu. Pozemní jednotky udržuje Kreml v Abcházii a Jižní Osetii již několik let.