Jak pomoci

Člověk v tísni: konto – 40954095/0300, dárcovská SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.
Arcidiecézní charita Olomouc: konto – 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999, dárcovská SMS má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

Tři dny po katastrofálním zemětřesení začíná v haitské metropoli Port-au-Prince sílit napětí, protože lidé jsou stále nespokojenější s pomalostí pomoci. Na několika místech postavili bariéry z těl obětí, Světový program pro výživu oznámil vyloupení jednoho svého skladu, agentury píší o bojích o vodu, rabování obchodů a obavách zahraničních pomocných týmů o svou bezpečnost.

„Čekáme tady už tři noci a dny a nic se pro nás neudělalo, ani slovo povzbuzení od prezidenta“ (Reného Prévala), citovala agentura AP muže, jenž se na ulici stará o svou matku a sestru, které mají rozdrcené nohy.

Mrtvé není kam dávat

Desetitisíce obyvatel hlavního města strávily další noc v ulicích, kde je mnoho mrtvých těl vydávajících ve více než dvacetistupňovém teple hnilobný zápach. Préval řekl, že v posledních hodinách bylo do hromadných hrobů pohřbeno 7000 obětí. AP napsala, že lidé jsou pohřbíváni kolem silnic, těla dalších jejich příbuzní vláčí k nemocnicím v naději, že je tam budou moci nechat, a „nespočetní mrtví zůstávají nepohřbeni, často na hromadách“. Haitský Červený kříž oznámil, že už nemá vaky na těla.

„Strávili jsme (ve čtvrtek) celý den sbíráním mrtvol. V ulicích je tolik těl, že márnice jsou plné, hřbitovy jsou plné,“ řekl haitsko-americký zpěvák Wyclef Jean, který přijel pomoci svým krajanům.

Zemětřesení podle odhadů Červeného kříže nepřežilo na 50 000 lidí, desítky tisíc jsou pohřešovány.

Nejvíc potvrzených zahraničních obětí je z Brazílie – 15, mezi nimi i pediatrička Zilda Arnsová, zakladatelka mezinárodní organizace na pomoc dětem Pastoral da Criança. Francouzská agentura AFP píše o šesti mrtvých Francouzích, Kanada a Dominikánská republika potvrdily po čtyřech mrtvých. Svou první oběť oznámily USA. Je to chargée d´affaires amerického velvyslanectví Victoria DeLongová, kterou zasypaly sutiny jejího domu. Některé země hlásí desítky pohřešovaných, Itálie asi sto.

Dominikánští záchranáři ve čtvrtek vyprostili z trosek parlamentu 17 živých lidí a několik desítek mrtvých; mezi těmi bylo i dvacet senátorů. Haitský velvyslanec v Berlíně v pátek řekl, že zahynulo i několik ministrů.

Záchranné práce nikdo nekoordinuje, chybí technika

Na Haiti už pracují záchranné čety z více než 30 zemí, v pátek tam odletělo mimo jiné 63 záchranářů z Polska a 220 z Izraele. Jejich práci komplikuje neexistence jakékoli koordinace, obavy o bezpečnost a absence potřebné techniky na místě. Bezpečnost se snaží zajistit vojáci OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek řekl, že v Port-au-Prince a okolí jich hlídkují 3000, což je asi třetina jejich stavu na Haiti.

Netrpělivě se čeká na připlutí americké letadlové lodi Carl Vinson, na níž je 19 vrtulníků použitelných pro pomoc, tři operační sály, desítky nemocničních lůžek a stanice na čištění vody.

Další články k zemětřesení na Haiti najdete ZDE

Letiště v Port-au-Prince, které má jen jednu dráhu a málo prostoru na vykládání zboží, je přetíženo, velmi slabá je také kapacita přístavu v hlavním městě. Obojí velmi komplikuje přísun zahraniční pomoci.

Ve čtvrtek večer se prezidenti Francie a USA Nicolas Sarkozy a Barack Obama telefonicky dohodli, že budou spolu s Brazílií a Kanadou spolupracovat na obnově Haiti. Brazilský ministr zahraničí Celso Amorim řekl, že by se do několika týdnů měla konat dárcovská konference. OSN by podle něj měla posílit své stabilizační síly na Haiti, aby se rekonstrukce urychlila. Amorim chce, aby dárci poskytli Haiti miliardu dolarů.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner v pátek řekl, že konference o pomoci pro Haiti by se mohla konat v březnu. Francie také navrhla, aby věřitelský takzvaný Pařížský klub zrušil zbytek dluhu, který má Haiti u jeho členů. Světový program pro výživu oznámil, že připravuje vypravení hotových potravinových porcí, které by měly stačit pro dva miliony Haiťanů po dobu dvou měsíců.

Bez přístřeší je 300 000 lidí

Haitské hlavní město Port-au-Prince bylo při úterním zemětřesení z deseti procent zničeno a bez přístřeší je 300.000 lidí. Oznámila to v pátek OSN v Ženevě. Uvedla také, že zatím dostala sliby pomoci Haiti v celkové výši 268,5 milionu dolarů (asi 4,9 miliardy korun).

V oblasti postižené zemětřesením žilo podle OSN asi 3,5 milionu lidí. Stabilizační mise Spojených národů na Haiti hlásí, že některé oblasti byly zničeny až z 50 procent. Z dosud slíbené pomoci připadá po 100 milionech na Spojené státy a Světovou banku. Dalšími největšími přispěvateli jsou Velká Británie s deseti, Austrálie s 9,3 a Brazílie s pěti miliony dolarů. Evropská unie zatím slíbila 4,37 milionu, stejně jako Španělsko.

Pomáhají i Češi

Praha - Na sbírkových účtech na pomoc zemětřesením postiženému Haiti přibyly za poslední jeden den miliony korun. Organizace Člověk v tísni ve čtvrtek shromáždila pro Haiťany 1,3 miliony korun, v pátek už počítá se zhruba 3,8 miliony korun. Adra do čtvrtečního poledne vybrala 700.000 korun, v pátek má na kontě o další téměř milion více. Dva miliony korun jsou už také na kontě Charity ČR.

Přispět hodlá i stát, vláda o výši pomoci rozhodne v pondělí. O pěti milionech korun rozhodlo již ministerstvo zahraničních věcí, které peníze pošle Dětskému fondu OSN (UNICEF) na obnovu zdrojů pitné vody.

Liberečtí dobrovolníci odletí do měsíce

Liberec - Dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help (HfH) pomohou na zemětřesením zpustošeném Haiti až za několik týdnů. Rychlá mise psovodů se psy na vyhledávání zavalených lidí není možná kvůli situaci na letišti v hlavním městě Port-au-Prince. Do měsíce chce HfH postavit na Haiti malou polní nemocnici, vytvořenou ze dvou domků o rozměrech přibližně 12 krát 15 metrů. Řekl to ředitel HfH Jaromír Dolanský.

„Letiště v Port-au-Prince nyní nepřijímá a je zavalené letadly s humanitární pomocí. S psovody bychom museli odletět do sousední Dominikánské republiky a do Port-au-Prince přejet 300 kilometrů po špatných cestách. Dorazili bychom tam v době, kdy už by psi nacházeli pravděpodobně pouze mrtvá těla,“ vysvětlil Dolanský, proč původní plán rychlé pomoci organizace zrušila.

Náklady na dopravu dílů pro nemocnici na Haiti, na její výstavbu a vybavení a na práci asi dvanáctičlenného týmu HfH odhaduje Dolanský na více než deset milionů korun. Věří, že by peníze HfH mohla získat od soukromých sponzorů nebo od ministerstva zahraničí. „Velcí sponzoři se nám už hlásí, příští týden vyhlásíme sbírku. Peníze nám ale dárci mohou posílat již nyní na provozní účet 233948441/0300,“ uvedl Dolanský.

Zkázu prý zavinil zastaralý způsob stavění

Washington – Zastaralý způsob stavění se podílel na tom, že se na Haiti při úterním zemětřesení zřítily celé domy a velké bloky budov. Agentuře AFP to v pátek sdělilo několik amerických inženýrů. Zemětřesení podle odhadů nepřežilo na 50.000 lidí a další desítky tisíc se pohřešují.

Ředitel amerického výzkumného pracoviště zabývajícího se stavbami v podmínkách zemětřesení Farzad Naeim řekl, že ze záběrů a snímků z Haiti soudí, že většina tamních budov byla postavena z příliš tuhého betonu, který se už nyní ve světě nepoužívá.

Jeden z příspěvků konference o stavbách v zónách častého zemětřesení, která se konala v roce 2008 v Pekingu, označil „tuhý beton za hlavní nebezpečí center velkých měst, protože tento materiál se snadno hroutí“.

Podle současných předpisů platných v USA se musí v takových zónách stavět z lehčích betonů, které se při otřesech ohnou, ale nezlomí. Z tuhých betonů se ale i v USA stavělo až do poloviny 70. let.

Naeim řekl, že většina budov, které se na Haiti zřítily, „stála už věčnost a na jejich modernizaci nebyly peníze“. „Přidejte si k tomu "problémy známé z většiny chudých zemí – korupci a nedostatek stavebních předpisů – a máte katastrofu,“ řekl.

Většina domů nemohla otřesům odolat

Ron Hamburger z americké rady pro mosty a silnice řekl, že centrum otřesů bylo jenom 15 kilometrů od Port-au-Prince, což je špatné. „Aby se dalo v takové blízkosti zemětřesení přežít, muselo by se tam stavět podle velmi přísných předpisů,“ řekl. Podle něj takové normy na Haiti nemají, takže většina tamních domů nemohla zemětřesení o síle sedmi stupňů odolat.

Je ironií, že právě chudoba panující na Haiti, pomohla zřejmě mnoho životů zachránit. „Chudinské čtvrti jsou vystavěny často z lehkých materiálů, takže jsou při zemětřesení méně nebezpečné než velké budovy z pevného betonu,“ řekl tento americký expert. Haiti má přes devět milionů obyvatel a 80 procent z nich žije od prahem bídy.