VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zničené Haiti se vzpamatovává z prvního šoku

Port-au-Prince - Odhady počtu obětí se odhadují už mezi padesáti a pěti sty tisíci lidí, na ostrov už proudí mezinárodní pomoc.

14.1.2010 2
SDÍLEJ:

První odhady počtu obětí zemětřesení na Haiti se pohybovlay v řádu stovek či tisíců, teď už jdou do statisíců. Tento malý Haiťan měl při úterní tragédii štěstí.Foto: ČTK/AP

Jak pomoci

Člověk v tísni: konto – 40954095/0300, dárcovská SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.
Arcidiecézní charita Olomouc: konto – 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999, dárcovská SMS má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

Jen se silnou pomocí mezinárodního společenství se haitské Port-au-Prince vzpamatovává z prvního šoku po úterním ničivém zemětřesení. Otřesy půdy neušetřily v haitském hlavním městě nikoho: prezident René Préval je momentálně bez přístřeší, když zemětřesení poničilo jeho palác, velitel mise OSN Hedi Annabi se pohřešuje a arcibiskup Joseph Serge Miot našel smrt v troskách své katedrály.

Zničeny nebo poškozeny jsou budovy cizích velvyslanectví, ruiny zůstaly po nemocnicích a školách. Odhady počtu usmrcených se pohybují mezi 50 a 500.000; skutečný počet obětí ale zatím nikdo nezná.

Chybí voda, sílí obavy z epidemií

Do dvoumiliónového města zpustošeného živlem už začala proudit mezinárodní pomoc. Port-au-Prince začíná pociťovat nedostatek pitné vody, sílí obavy z epidemií a z rabování. Pomoc záchranářů se soustřeďuje na vyhledávání živých, odklízení trosek, obnovu komunikací, poskytnutí první pomoci zraněným, ale i na zajištění bezpečnosti a odklízení mrtvých. Se zásilkou vaků na ukládání mrtvých těl přiletělo ze Ženevy zvláštní letadlo Světové zdravotnické organizace.

Zahájit mohutnou záchrannou akci na pomoc karibskému státu nařídil americkým ozbrojeným silám prezident Barack Obama. Na ostrov míří bezmála deset amerických válečných lodí, vrtulníky a dopravní letouny, na cestě jsou i dva tisíce příslušníků námořní pěchoty. Obojživelná loď Bataan byla vypravena k břehům Haiti se zvláštní expediční jednotkou na palubě, k vyplutí se připravují i torpédoborec a křižník. O vyslání dalších tisícovek vojáků se uvažuje.

Pomoc míří z celého světa

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates zrušili své zahraniční návštěvy, prezident Obama přeorganizoval svůj čtvrteční program, aby se mohl haitské krizi osobně věnovat. Sedmdesátičlenný záchranný a vyhledávací tým je připraven do Port-au-Prince vyslat kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Světová banka slíbila Haiti 100 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč) a oznámila, že má v úmyslu mezinárodní finanční pomoc koordinovat.

OSN vyčlenila ze svého zvláštního fondu deset milionů dolarů, přestože sama na Haiti zřejmě ztratila desítky lidí. Budova stabilizační mise v Port-au-Prince se zřítila, nezvěstných je téměř 150 lidí, 16 mrtvých bylo zatím identifikováno.

Z Francie odletěl tým pětašedesáti odborníků na rozebírání zřícených budov, Španělsko na Haiti vyslalo tři letadla záchranářů se stovkou tun stanů a pokrývek. Izrael posílá skupinu elitních armádních lékařů a inženýrů.

Z Kanady přiletěl do Port-au-Prince letoun C-130 s moskytiérami, kuchyňskými potřebami, stany a balíčky základní hygieny. Jako jeden z prvních dorazil na Haiti letoun z Islandu: přes třicet záchranářů přivezlo deset tun vyprošťovacího materiálu.

Irská telekomunikační společnost Digicel oznámila, že věnuje pět milionů dolarů (asi 90 milionů Kč) na opravu poničené haitské telefonní sítě.

Okamžitou pomoc nabídli Haiťanům i hvězdy amerického showbyznysu a sportovci. Do sbírek přislíbili přispět milionářka Paris Hiltonová, televizní hvězda Oprah Winfreyová nebo herecký pár Brad Pitt a Angelina Jolieová. Pomoc nabízejí hráči hokejového klubu Florida Panthers, cyklistický fenomén a sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong věnoval na pomoc Haiti čtvrt milionu dolarů (4,5 milionu korun).

Haiťané se modlí, aby jim přišla pomoc shůry i od světa

„Ségné vin sové nou“, Pane, přijď nás zachránit, zpívají tisíce Haiťanů shromážděných na předměstí Port-au-Prince Pétionvillu a odevzdávají se do vůle boží uprostřed trosek a mrtvol, které po sobě zanechalo zemětřesení, píše agentura AFP.

„Můj dům se zřítil. Oba moji bratři Patrick a Gregory jsou mrtví a jejich těla stále nebyla nalezena,“ líčí svou situaci čtrnáctiletá Francesca. „Doufáme teď, že najdeme nějaký dům, kde by se dalo přespat. Jen dobrý Bůh nám může pomoci,“ pláče.

Se svými dvaceti bratry, sestrami, sestřenicemi a bratranci strávila Francesca noc na náměstí Svatého Petra, po boku tisíců dalších Haiťanů, kteří přespávali na kusech hadrů a na tom, co právě našli.

Zvečera náměstím procházel průvod několika set lidí, kteří zplna hrdla zpívali „Sláva Bohu“. „Vpřed, vojáci Kristovi, vysvobození je na blízku,“ volali francouzsky a tloukli se do loktů a kolen rukama.

Radostné procesí ostře kontrastovalo s troskami všude kolem a mrtvolami spočívajícími v ulicích.

Haiti, země, která nepoznala šťastné chvíle

V centru Port-au-Prince, které se změnilo v uprchlický tábor, žádají tisíce lidí zoufale vodu, jídlo a léky. Usídlili se na hlavní třídě Champ de Mars nedaleko prezidentského paláce, který se zřítil.

Milien Roudy přišel s manželkou a dvěma dcerkami. Spí tu na zemi a již 24 hodin nepozřeli ani sousto. „Haiti je země, která nepoznala šťastné chvíle,“ běduje.

Špinaví, ranění a zoufalí uprchlíci si jak mohli postavili stany z kusů látek, které našli. Spojeni v neštěstí vyprávějí své příběhy. V podstatě jsou stejné: zborcené domy, příbuzní mrtví nebo pohřbení pod troskami, bloudění po městě. Všichni pozorují nebe v naději, že spatří letadla s mezinárodní pomocí.

„Jestli nám chce mezinárodní společenství opravdu pomoci, mělo by nám dávat peníze přímo, ne vládě,“ zdůrazňuje James, který se stará o tábor asi padesátky lidí. Za pomoci bratrů se tento jednadvacetiletý student pustil do rabování jednoho supermarketu, kde sebral rýži a vodu. Tu přiděluje po kapkách příbuzným za závistivého pohledu ostatních rodin, které už druhou noc nebudou mít co jíst.

„Za více než 24 hodin nám nikdo, ani OSN, ani žádný úřad, nedal ani sklenici vody,“ prohlašuje haitský úředník Clément.

Autor: ČTK

14.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Záběr kamery.
4

VIDEO: Policisté během honičky o vlásek unikli smrti

Ilustrační foto
6

Stanislav Šulc: Zákonný zmetek

Poděbradská hydroelektrárna je památkou. Majitel zuří!

Nymburk, Poděbrady - V pondělí vláda rozhodla o zařazení 15 staveb na seznam národních chráněných památek. Na seznamu je i nymburské krematorium a poděbradská hydroelektrárna.

Maturita z matematiky od roku 2022 navrhuje Růžička

Senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) navrhne, aby se nejen na středních odborných školách, ale také na gymnáziích a lyceích povinně maturovalo z matematiky od roku 2022. Návrh na sjednocení termínu, které jeho prostřednictvím požaduje Asociace ředitelů gymnázií, představí za týden na jednání senátního školského výboru. Řekl to na dnešním setkání představitelů TOP 09 s novináři.

Ředitelka školy: Znevažovali mou práci, ponižovali a uráželi mě

Základní školu Františka Formana na sídlišti Dubina čeká od konce února vpravdě historická změna. Skončí totiž její první a doposud jediná ředitelka Ivona Klímová. Na vlastní žádost. Údajně kvůli šikaně ze strany zřizovatele.

Školy zakazují žákům mobily, hrozí i dvojka z chování

O tom, zda vůbec mobilní telefony patří dětem do ruky a od kolika let, se zabýval průzkum Deníku v minulém roce. Z něj vyšlo najevo, že rodiče většinou pořizují dítěti mobilní telefon v momentě, kdy začne chodit do školy bez jejich doprovodu. Naskýtá se však otázka, zda mobil patří do školy a jakým způsobem omezit jeho používání při vyučovacích hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies