Podle premiérky Ivety Radičové Havel po pádu komunismu v roce 1989 otevřel Československu brány do světa.

"Jako každý politik i on rozděloval, měl své příznivce i velké nepříznivce, také v Slovenské republice. Nedá se upřít, že to otevření základních bran po roce 1989 do světa udělal právě on," řekla Radičová v diskusní relaci televize Markíza.

Havla znala "jako člověka, který měl sám nad sebou správný nadhled". "Přeci jen byl to spisovatel a dokázal vnímat vlastní role i z toho druhého břehu," dodala Radičová, která s Havlem debatovala o politice už před několika lety. "My jsme se velmi sblížili v mé prezidentské kampani," poznamenala neúspěšná kandidátka na post slovenského prezidenta, kterou před přímou volbou hlavy státu v roce 2009 Havel otevřeně podpořil.

Někdejší trojnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar zařadil Havla k osobnostem českého národa. "I když jsme měli rozdílné pohledy na slovenské potřeby ve společném státě, nelze mu upřít, že se při zavádění demokratických poměrů u nás po roce 1989 stal součástí i slovenských dějin," sdělil ČTK šéf mimoparlamentní Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko, který po rozpadu československé federace na konci roku 1992 stál jako premiér u zrodu samostatného Slovenska.

"Zprávu o tom, že zemřel poslední československý prezident Václav Havel jsem přijal s hlubokým zármutkem. Vyjadřuji proto upřímnou soustrast jeho blízkým a všemu českému národu," uvedl Mečiar. Ještě v době své aktivní politické kariéry Mečiar přitom nešetřil kritikou Havla, podle něj exprezident například mnohdy komplikoval vztahy mezi oběma národy.

Přínos Havla pro ČR i Slovensko vyzvedl také Peter Zajac, jeden ze zakládajících členů polistopadového hnutí Veřejnost proti násilí, což byla obdoba Občanského fóra. "S Václavem Havlem odešla jedna z nejvýznamnějších osobností československé, české i slovenské politiky 20. století. Václav Havel byl vůdčí osobností listopadu 1989 a v značné míře určil pokojný charakter klíčové změny v našich dějinách, přechod od totalitního komunistického režimu do svobodného světa demokracii," poznamenal Zajac.

Šéf německé diplomacie: Havel byl průkopník sjednocení Evropy

Václav Havel byl průkopníkem znovusjednocení Evropy, bez něhož by cesta k demokracii ve střední a východní Evropě nebyla možná. V reakci na dnešní úmrtí bývalého českého prezidenta to prohlásil ministr zahraničí sousedního Německa Guido Westerwelle.

"Byl duší revoluce v Česku," uvedl Westerwelle dále na internetových stránkách německého ministerstva zahraničí. "Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem," dodal.

Bildt: Havel byl jedním z největších Evropanů naší doby

Bývalý český prezident Václav Havel byl jedním z největších Evropanů naší doby. Na sociální síti Twitter to v reakci na smrt celosvětově známého disidenta a politika řekl šéf švédské diplomacie Carl Bildt. Havel zemřel ráno ve věku 75 let.

"Václav Havel byl jedním z největších Evropanů naší doby," napsal na svém účtu na Twitteru Bildt. Havlův hlas volající po svobodě podle něj vydláždil cestu jednotné a svobodné Evropě.

Podle předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka byl Havel osobností představující sametovou revoluci a sjednocení Evropy. "Václav Havel byl a zůstane hrdinou," zdůraznil v reakci polský šéf evropského zákonodárného sboru a někdejší univerzitní profesor.

"V roce 1989 studenti v mé zemi vyšli do ulici a volali po jeho propuštění. Václav Havel se nedlouho poté stal prezidentem Československa; prezidentem Čechů i Slováků a hrdinou obou," dodal Buzek.

Podle Merkelové byl Havel velký Evropan, který nebude zapomenut

Za velkého Evropa a průkopníka znovusjednocení Evropy dnes označili němečtí politici bývalého českého prezidenta Václava Havla v reakci na jeho úmrtí. Podle kancléřky Angely Merkelové zůstane pětasedmdesátiletý politik a dramatik nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou velkou lidskost.
"Společně s Vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana," napsala Merkelová v kondolenci Havlovu nástupci Václavu Klausovi. Podle kancléřky mají i Němci být českému exprezidentovi za co vděčni.

"Václav Havel byl průkopníkem znovusjednocení Evropy. Byl duší revoluce v Česku," prohlásil o něm německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Bez Havla a jeho odvážných slov by podle něj cesta k demokracii ve střední a východní Evropě nebyla možná.

"Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem," dodal Westerwelle.

Rakouský prezident: Havel byl velký Evropan a humanista

Smrtí Václava Havla došla konce "životní cesta velkého Evropana, spisovatele a humanisty," prohlásila v reakci na dnešní úmrtí českého exprezidenta rakouská hlava státu Heinz Fischer.

Fischer, který je prý smrtí Havla "hluboce zasažen", bývalého českého prezidenta podle agentury APA ocenil také jako osobnost, která se postavila diktatuře a podporovala demokracii. "Byl umělcem a politikem, disidentem a státníkem a vždy dbal svého svědomí. Každý rozhovor s Václavem Havlem mi byl potěšením," uvedl dále v prohlášení rakouský prezident, podle něhož je Havel v Rakousku vysoce uznáván.

Lech Walesa: Havel si zasloužil Nobelovu cenu za mír

Český exprezident Václav Havel, který dnes zemřel, by si zasloužil Nobelovu cenu míru. Prohlásil to dnes bývalý polský prezident a šéf hnutí Solidarita Lech Walesa, sám nositel Nobelova ocenění. Na svém webu jej citoval polský deník Gazeta Wyborcza.