Hollande prohlásil, že výsledky voleb bere jako jasný vzkaz voličů jemu osobně. "Pochopil jsem váš vzkaz. Je jasný. Změny nejsou dostatečné a jsou příliš pomalé. Není dostatek pracovních míst, a tak je příliš vysoká nezaměstnanost. Není dostatek sociální spravedlnosti a je příliš daní," uvedl.

Podle Hollandea "nyní nastal čas zahájit novou etapu". "Tak jsem pověřil Manuela Vallse posláním vést francouzskou vládu," řekl Hollande ve svém projevu v Elysejském paláci. "Bude to sešikovaný, soudržný a jednotný tým. Vláda do boje," dodal.

Vallse prý pověřuje řízením vlády s cílem splnit tři úkoly: má usilovat o posílení francouzského hospodářství, sociální spravedlnosti a koupěschopnosti obyvatel. Ta má vést cestou snížení daní a sociálních odvodů do roku 2017.

Hollande zároveň ubezpečil, že úkolem kabinetu je snížit nezaměstnanost, kterou označil za největší nespravedlnost. Francie podle něj musí zvýšit a zefektivnit výrobu, která má přinášet nové, jiné produkty. Rovněž se má země dopracovat ke snížení závislosti na dovozu ropy. Francie má druhou největší ekonomiku v eurozóně.

Francouzi jsou rozčarováni i z prezidenta

Rozčarování nad působením Ayraulta, který byl ve funkci téměř dva roky, netají zhruba dvě třetiny obyvatel, tedy stejně jako u Hollandea. Ayraultův odchod si podle nedávné ankety přálo kolem 70 procent Francouzů.

Ayrault již po nepříznivých výsledcích prvního kola voleb připustil, že mnozí voliči svou vysokou neúčastí či hlasováním vyjádřili obavy i pochyby nad vládní politikou.
Právě Valls, který postupuje tvrdě proti především romským přistěhovalcům, je pro Francouze jasně nejoblíbenějším vládním činitelem. Podle médií ale tento politik španělského původu, který francouzské občanství získal teprve ve svých 20 letech, mezi socialisty neplatí právě za tu pravou stmelovací sílu.

Proto se uvažovalo také o zkušenějších politických matadorech, jako je dosavadní ministr zahraničí Laurent Fabius, bývalá socialistická kandidátka na prezidentku a někdejší Hollandeova partnerka Ségolene Royalová, anebo bývalý pařížský starosta Bertrand Delanoë.

Dosavadní vládu opustí nejméně dva ministři, včetně ministryně pro bydlení Cécile Duflotové, která Vallse v nedávné minulosti kritizovala za tvrdý přístup k romským přistěhovalcům.
Kriticky se k výběru Vallse postavila podle očekávání také opozice. Jean-François Copé, šéf hlavní pravicové strany, Svazu pro lidové hnutí (UMP), která dosáhla vítězství, podotkl, že Ayraultovo odvolání nebude stačit k vyřešení problémů země. Marine Le Penová, vůdkyně krajně pravicové Národní fronty, která rovněž dosáhla velkého úspěchu, označila Vallse za nebezpečného člověka. "Nemá žádnou úctu k osobním a veřejným svobodám," upozornila. Podle ní je zapotřebí radikální změna politiky.