Byla doba, kdy mít koně tady patřilo k dobrému tónu. Byla to jedna z vnějších známek úspěchu. V důsledku toho je dnes Irsko země s nejvyšším počtem koní na obyvatele v Evropě.

Kůň, který nebyl plnokrevník, se prodával až za 4000 eur (100 tisíc korun). Dnes stojí 50. „Cena tak klesla, že koně může mít každý. Viděl jsem případy, kdy byli vyměňováni za starý mobilní telefon,“ citoval francouzský list Le Monde Conora Dowlinga z Irské společnosti pro předcházení krutostem na zvířatech.

„Koňů bezdomovců“ jsou teď legie a nikdo neví, jak by se to mělo řešit. Mluvilo se o tom už i ve vládě, napsal deník. Někteří jsou prý pro prosté a jednoduché utracení. Jiní navrhují rozvinout trh s koňským masem. Pět podniků se už na to specializuje a jejich výrobky jsou v převážné míře vyváženy, hlavně do Francie, Itálie, Belgie a Nizozemska.

Koně, jejichž maso má být konzumováno, ale musejí být vybaveni určitým elektronickým čipem, nebýt léčeni fenylbutazonem, což je běžný protizánětlivý prostředek, a mít dokument, který povoluje, aby skončili na stole. To možnosti omezuje, uvedl list.