Indická policie v severovýchodním státě Ásám rozbila bandu pašeráků slonů a tři tato zvířata z jejich rukou zachránila. Oznámila to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Při zátahu v noci na pondělí se policie zmocnila dokumentace dokazující, že gang se pašování těchto tlustokožců věnoval už několik let. Během pěti let se mu podařilo propašovat z Ásámu do jiných indických států 92 slonů.

Prodeji slonů brání indický zákon. A velmi pomalá a komplikovaná je i procedura získání povolení pro přesun zdomácnělých slonů mezi státy.

Podle úřadů navzdory všem potížím obchod se slony kvete. Mnozí bohatí statkáři ve státech Bihár a Uttarpradéš si kupují tato majestátní zvířata jako symbol svého postavení.

Sloni jsou obvykle převáženi v kamionech. Pašeráci se podle úřadů domlouvají s činiteli pralesní správy, která má na větších silnicích kontrolní stanoviště, aby bránila tomuto druhu pašování.

Pět zatčených

Policie zasáhla po upozornění skupiny ochranářů. Celá operace trvala tři dny a policisté při ní zatkli pět osob. Zachránili z jejich rukou trojici slonů, z nichž dvě byla mláďata. Ani jedno ze zvířat nemělo mikročip, který je povinný u všech domestikovaných slonů, sdělil policejní důstojník P.K. Dutta.

Skupina chtěla propašovat při své nynější akci celkem deset slonů. Pašeráci je lovili v pralesích Ásámu, rok nebo dva je cvičili a pak při prodeji tvrdili, že jsou to potomci domácích slonů.

Ásámské úřady pro ochranu divoké fauny a flory nicméně tvrdí, že v tomto státě žádný nezákonný obchod se slony neexistuje.

V Ásámu žije něco přes 5000 divokých slonů indických (Elephas maximus). Tento druh slona je považován za ohrožený, odhaduje se, že ve volné přírodě žije asi 40.000 až 50.000 jedinců.