Indie tvrdí, že deset ozbrojenců, kteří v listopadu při masakru v Bombaji zabili na 170 osob, jsou členy pákistánské extremistické organizace Laškare tajba, a požaduje od Pákistánu okamžitá opatření.

„Důkazní materiály spojují útoky se zločineckou skupinou v Pákistánu. Očekáváme, že pákistánská vláda ihned podnikne další vyšetřování na svém území a výsledky nám předá, aby se pachatelé dostali před spravedlnost,“ uvedlo v tiskové zprávě indické ministerstvo zahraničí.

Sousedská povinnost

Pákistán má posoudit materiály obsahující záznamy z výslechů jediného teroristy, kterého indická policie dopadla živého. Obdržel také podrobnosti o rozhovorech mezi útočníky a jejich údajnými komplici v Pákistánu, údaje o použitých zbraních a data z jejich satelitních telefonů a GPS zařízení.

„Je naší povinností, mojí povinností, prozkoumat dokumenty, porozumět jim a být upřímný k sobě, své zemi a svým sousedům,“ prohlásil pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší.

Pákistánské úřady již zahájily celostátní hon na členy Laškare tajby a nejméně dva muži podezřelí z plánování útoku byli zatčeni. Hlavním cílem policie se stala charitativní organizace Džamát-úd-Dáva pokládaná za zástěrku teroristické skupiny.

Indie také požaduje, aby byli všichni podezřelí vydáni do rukou indické spravedlnosti, což však Islámábád odmítá.

Vláda musela útoky podpořit

Indický ministr vnitra Palaniappan Čidambaram se navíc domnívá, že teroristé nebyli jen napojeni na pákistánské extremisty, ale také na nejvyšší pákistánské úřady.

„Ve skutečnosti se domnívám, že útočníci jednali se souhlasem státu nebo s jeho pomocí, dokud se neprokáže opak. Žádná nevládní organizace by nedokázala zaútočit v takovém rozsahu bez jisté pomoci od státu,“ prohlásil v neděli při rozhovoru pro zpravodajský kanál NDTV Čidambaram.

Nařčení z podílu pákistánské vlády na terorismu však Kureší označil za spekulaci.

Diplomacie místo hrozeb

Napětí mezi oběma jadernými mocnostmi, které mezi sebou od roku 1947 vedly tři války, po bombajském incidentu opět zesílilo. Indie vyhlásila v armádě pohotovost a Pákistán vyslal k indické hranici své bojové jednotky.

Propuknutím války hrozila situace před sedmi lety po podobných útocích na budovu indického parlamentu, kdy vláda masivně opevnila společné hranice s Pákistánem.

Podle zahraničních pozorovatelů dnes však existují snahy vyřešit napětí na diplomatickém poli a pod dohledem mezinárodního společenství.

Do Pákistánu přijel v pondělí zástupce amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher, který zde s vládními představiteli projedná několik otázek včetně bombajských útoků.

Podle amerického velvyslance v Indii Davida Mulforda Spojené státy Dillí podporují a výpomoc FBI je značná.