Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Indonéský makak prohrál boj o autorská práva na svůj autoportrét

Kauza slavné fotografie, na které opice zachytila sama sebe, je u konce. Nezisková organizace PETA, která makaka chocholatého dva roky zastupovala, se domluvila s fotografem Davidem Slaterem na mimosoudním vyrovnání. Autorská práva zůstanou Slaterovi, čtvrtinu výdělků z prodeje inkriminovaných fotografií však věnuje na ochranu přírodního prostředí, kde vzácní primáti žijí.

12.9.2017
SDÍLEJ:

Ještě 12. září 2017 Wikipedie označovala inkriminovaný snímek jako volné díloFoto: Public Domain: Wikimedia Commons

Podstata kuriózní sporu se točila okolo otázky, zdali zvířata mohou být nejen vlastněna, ale také sama něco vlastnit. Všechny dosavadní soudy čtyřnožcům odmítly taková práva přiznat. Spor se však vlekl více než dva roky.

Slater strávil v roce 2011 v indonéské džungli několik dní a cíleně se slavnému makakovi věnoval. Je proto přesvědčen, že bez jeho přičinění by fotografie zaznamenaná na jeho fotoaparát vůbec nevznikla.

Podle organizace PETA, největšího obránce práv zvířat na světě, však bylo fotografovo v rozporu s jejím mottem, podle kterého lidé nemají žádné právo zvířata jíst, nosit jejich kožešiny ani je jakkoli vykořisťovat. PETA nepovažuje uzavření případu za svou prohru. „Díky tomu, co jsme o makakovi Narutovi a jeho komunitě dozvěděli, musíme přiznat příslušná základní práva nejen těmto zvířatům, ale i dalším globálním obyvatelům a příslušníkům jejich národů, kteří chtějí žít své životy s rodinami.“

Slater, pro něhož představoval vleklý spor značnou finanční zátěž, souhlasil s tím, že 25 procent všech budoucích výdělků z prodeje opičí selfie věnuje fondu na ochranu místa výskytu kriticky ohrožených makaků chocholatých. Jejich stavy na ostrově Celebes (Sulawesi) prořídly zejména kvůli ilegálnímu lovu, kácení tropických lesů a těžbě zlata pomocí rtuti.

Autor: Michal Janko

Místo události:
12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Češi jsou ve srovnání s Evropany ranní ptáčata

Ilustrační foto.
15

Jaké budou moderní sklady? Plné robotů a 40 metrů vysoké

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení