Kurdská komise pro nezávislé volby a referendum oznámila, že zastavila přípravu voleb, plánovaných původně na 1. listopadu. Důvodem je podle kurdské zpravodajské stanice Rudaw "nedostatek kandidátů a nový aktuální vývoj". O věci by měl rozhodnout kurdský parlament. Ten se měl sejít ve středu, ale jeho zasedání bylo odloženo.

Mandát současného kurdského prezidenta Masúda Barzáního měl původně skončit v roce 2013. Kurdský parlament ho nejdřív prodloužil o dva roky, posléze si Barzání udržel funkci díky tomu, že podle svého prohlášení musel řídit boj proti Islámskému státu v severním Iráku.

Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
Irácké vojsko vtrhlo do Kirkúku, nezávislost Kurdistánu je ohrožena

Rozhodnutí komise odložit volby vychází podle agentury DPA také z rostoucích rozporů ve Vlasteneckém svazu Kurdistánu, který představuje v kurdské autonomní oblasti významnou politickou sílu.

Kurdský viceprezident a místopředseda svazu Kosrat Rasul Ali obvinil některé jeho členy, že "spolupracují s útočníky", přičemž zmínil ofenzívu iráckých vojenských a policejních sil, které v pondělí zaútočily v severním Iráku s cílem znovu ovládnout území, jež se do té doby nacházelo pod kontrolou kurdských Pešmergů (kurdských ozbrojených milicí, působících jako neoficiální kurdská armáda v severním Iráku).

Referendum iráckých Kurdů
Irácký soud vydal zatykač na členy kurdské volební komise, ti se mu ale vysmáli

Konkrétně šlo o provincii Kirkúk bohatou na ropu, kam vstoupily 16. října vládní vojenské síly podporované provládními šíitskými milicemi, zatímco kurdské oddíly Pešmergů se stáhly do oblastí mimo autonomní Irácký Kurdistán. Operace, kterou nařídil irácký premiér Haider al-Abadi, reagovala na referendum o nezávislosti Kurdistánu, jež Bagdád rozzuřilo.

"Někteří nezralí lidé se z důvodu osobních, dočasných zisků zpronevěřili doktríně svazu, aniž by se obrátili na jeho vedení," řekl Kosrat Rasul Ali, aniž by však zmínil konkrétní jména zmíněných stranických funkcionářů.

Referendum iráckých Kurdů
Pro nezávislost je celkem 92,7 procenta iráckých Kurdů, uvedla volební komise

Už v úterý se podobně vyjádřil i kurdský prezident Barzání. Také on obvinil lidi z Vlasteneckého svazu Kurdistánu, že stáhli Pešmergy. Podle něj šlo o "jednostranné rozhodnutí některých osob v rámci jisté kurdské politické strany" - podle DPA tato slova mířila na ty členy svazu, kteří zůstali loajální k jeho zakladateli a pozdějšímu iráckému prezidentovi Džalalu Talabánímu. Talabání působil ve funkci prezidenta Iráku od 7. dubna 2005 do roku 2014.

Barzání je vůdcem vládnoucí Kurdské demokratické strany, která je hlavním politickým rivalem Vlasteneckého svazu Kurdistánu.