Řekl rovněž, že počítá s odchodem amerických jednotek ze země do konce příštího roku, jak bylo dříve dohodnuto.

Na sestavení vlády, v níž mají být podle očekávání zastoupeny všechny velké politické frakce, má staronový premiér podle ústavy 30 dnů. Vytvoření vlády umožnila politická dohoda z 10. listopadu, která ukončila osmiměsíční mocenské vakuum. Podle dosažených dohod zůstal úřad prezidenta vyhrazen kurdskému zástupci, předsednictví vlády šíitovi a sunnitská menšina se spokojila s funkcí předsedy parlamentu.

Málikí v sobotu na tiskové konferenci v Bagdádu prohlásil, že úkol uložený prezidentem naplní ještě před uplynutím ústavní třicetidenní lhůty. „Stanovil jsem vlastní časový plán, který nesahá dál než k desátému, možná patnáctému prosinci,“ řekl premiér. Dodal, že za hlavního partnera při rozdělování ministerských křesel považuje uskupení Al-Irakíja expremiéra Ajáda Alávího, které březnové parlamentní volby vyhrálo.

Vláda počítá s odchodem amerických vojsk

Podle analytiků by Málikího šíité měli mít ve vládě nejméně pět křesel. Vůdce bloku Al-Irakíja Aláví má stanout v čele nově ustavené národní rady pro politickou strategii.

Málikí na tiskové konferenci potvrdil, že vláda počítá s odchodem amerických vojsk ze země do konce příštího roku. „Dohoda s Američany včetně data jejich odchodu z Iráku zůstává v platnosti. Nedomnívám se, že po roce 2011 budou irácké bezpečnostní síly potřebovat jakoukoli podporu ze zahraničí,“ řekl irácký politik.

Podle dohody z listopadu 2008 opustily americké bojové síly Irák už letos v srpnu. Zbylý kontingent o síle asi 50 000 mužů se má do USA vrátit do konce roku 2011. Na žádost irácké vlády se ale tento termín může změnit.