Přimět Íránce, aby přestali obohacovat uran a budovat těžkovodní jaderný reaktor, má nový balíček pobídek, který pro Teherán připravila pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo.

Dohodli se na tom se v pátek v Londýně ministři zahraničí západních mocností, Ruska a náměstek ministra zahraničí Číny. Novinářům to oznámil šéf britské diplomacie David Miliband, který ale odmítl sdělit jakékoli podrobnosti o obsahu nabídky.

„Jsme všichni přesvědčeni, že hrozba, kterou toho obohacování představuje, je velmi vážná. Dosáhli jsme dohody o nabídce, kterou směřujeme íránské vládě,“ oznámil Miliband.

Obdobnou nabídku vyměnit obohacování uranu na íránské půdě za spolupráci se Západem obdržel Írán již v roce 2006. Nabídku civilní jaderné technologie, spolupráce v oblasti obchodu, letectví a energetiky ale tehdy Teherán odmítl.

Dnes čelí Írán kvůli svému jadernému programu již trojím mezinárodním sankcím. Naposledy v březnu uvalila Rada bezpečnosti nové sankce na íránské společnosti a osoby zapojené do jaderného výzkumu a programu vývoje balistických střel.

„Hlavní část zůstává zachována. Je ale pro Íránce lákavější. Jde hlavně o ekonomické otázky,“ citovala agentura Reuters evropského diplomata, který odmítl zveřejnit své jméno.

Podle francouzského premiéra Francoise Fillona musí mocnosti učinit vše proto, aby svět předešel tomu, že jediným řešením bude bombardovat Írán.

„Jedinou možností je tlačit na íránskou vládu diplomatickými, ekonomickými a finančními prostředky,“ prohlásil na tiskové konferenci Fillon.