Očekává se totiž, že šéfové členských zemí EU budou na Irsku chtít, aby do konce roku 2009 ratifikovalo Lisabonskou smlouvu. To by však vyžadovalo konání druhého referenda, neboť Irové už eurosmlouvu v červnu v plebiscitu odmítli.

„Mám jasnou představu o tom, co chceme,“ citoval list The Irish Times premiéra. Cowen nicméně prohlásil, že nemůže detailně popsat podobu dohody, které by mohlo být dosaženo koncem tohoto týdne. „Dovolil bych si říci, že nikdo není v takovém postavení, aby to mohl udělat,“ řekl s tím, že irská veřejnost bude od unie potřebovat záruky ohledně „budoucí struktury Evropské komise, záležitostí týkajících se obrany a naší tradice neutrality, sociálně-etických a daňových otázek“. Cowen současně vyjádřil souhlas s názorem irského ministra zahraničí Micheála Martina, že nadcházející rozhovory „půjdou na dřeň“.

Evropská unie naléhá na Irsko, aby stanovilo co nejdříve datum pro konání druhého referenda. Dublin si však v nadcházejících jednáních s unií bude klást určité podmínky, aby takový krok mohl před svými voliči dostatečně obhájit. Cowen proto prohlásil, že na summitu unie se bude snažit o dosažení politické dohody, která by reflektovala obavy irské veřejnosti a byla právně podchycena. Podle některých názorů by se tak mohlo stát formou závazných protokolů s irskými požadavky, které by byly připojeny k budoucí smlouvě o vstupu Chorvatska do EU. Ten se očekává v roce 2010 až 2011. Tato cesta by členským zemím EU umožnila vyhnout se nutnosti znovu ratifikovat Lisabonskou smlouvu.