Vládní dokument podepsaný jihoafrickým ministrem zahraničí je datován z 19. října. "Jihoafrická republika shledala, že její závazky ve vztahu k mírovému řešení konfliktů jsou občas neslučitelné s výkladem Mezinárodního trestního soudu," stojí podle Reuters v dokumentu.

Zákon navrhuje, aby Jihoafrická republika odstoupila od takzvaného Římského statutu, který je zakládající smlouvou ICC. Tento statut je totiž "v rozporu a neslučitelný" se zákonem o diplomatické imunitě, který v JAR platí, uvedl dnes ministr spravedlnosti Michael Masutha. "Je třeba učinit těžkou volbu," dodal.

Záměr vystoupit z ICC oznámila JAR loni poté, co Pretorie sklidila kritiku za to, že nezadržela Bašíra, když byl v zemi krátce na návštěvě. Jihoafrický nejvyšší odvolací soud tehdy uvedl, že vláda Jacoba Zumy porušila závazky vůči ICC, a jednala tak protizákonně. Bašíra ICC stíhá kvůli podezření ze spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Bašír vládne Súdánu od roku 1989 a loni byl znovu zvolen na dalších pět let. Zatykače z let 2009 a 2010 se vztahují k událostem v západosúdánském Dárfúru. Kvůli násilí, které tam začalo v roce 2003, zemřelo 300.000 lidí a domovy opustily až tři miliony osob.

Vystoupení z ICC nedávno oznámil i středoafrický stát Burundi. Politicky motivované násilí na jeho území soud vyšetřuje.

ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Může vydávat mezinárodní zatykače a předvolávat účastníky řízení. Pravomoc ICC ale neuznává řada států, mimo jiné Rusko, Spojené státy, Čína nebo Izrael.