"Hodlám vést meziresortní tým, který koncem května ve Varšavě a v Praze zahájí formální rozhovory o umístění raketových obranných zařízení v těchto zemích," řekl v noci na dnešek vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood na zasedání dvou výborů Sněmovny reprezentantů.

Podvýbor sněmovny tento týden odhlasoval škrty ve výši 160 milionů dolarů z částky 310 milionů, kterou požaduje prezident George Bush na rozmístění deseti protiraket v Polsku a radaru v České republice. Rozhodnutí podvýboru ale mohou zvrátit další legislativní orgány ve sněmovně či Senátu.

Rood, který na americkém ministerstvu zahraničí působí jako náměstek pro mezinárodní bezpečnost a nešíření jaderných zbraní, a Daniel Fried, náměstek ministra zahraničí pro otázky Evropy a Eurasie, vyzvali zákonodárce, aby požadované peníze na projekt uvolnili.

Bush uvádí, že obranný systém je nutný k ochraně Evropy a Spojených států před raketami, které vyrábí Írán. Ostře odmítavě na projekt reagovalo Rusko, které ho označuje za ohrožení vlastní bezpečnosti. Kritici v americkém Kongresu uvádějí, že v této otázce se nekonal dostatek konzultací v NATO ani dostatek testů technologie protiraketového štítu. Někteří také uvádějí, že jednání o radaru nebyla dostatečně "citlivá" vůči Rusku.

Není překvapivé, že se Rusům nelíbí plán na umístění amerického protiraketového štítu v zemích, které bývaly ruským spojencem, řekl demokratický poslanec Brad Sherman. Jak tehdejší Československo, tak Polsko, patřily během studené války do Varšavské smlouvy, jíž dominoval tehdejší Sovětský svaz. ČR i Polsko jsou nyní členem NATO.