"Mluvíme teď s našimi evropskými přáteli a partnery a očekáváme, že na začátku příštího roku pošleme dopis ohledně článku 50. V dopisu také uvedeme naše návrhy k průběhu procesu," řekl Johnson britské stanici Sky News. Tento proces podle něj možná nebude muset trvat dva roky, jak článek 50 předpokládá.

Johnson jakožto bývalý starosta Londýna, který se velkou měrou zasloužil o to, že si Britové v červnu odhlasovali vystoupení z EU, se k dalšímu postupu vyjádřil poté, co k této otázce vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten minulý týden v Bratislavě novinářům s odkazem na nedávné jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou řekl, že Británie by mohla jednání o odchodu z EU zahájit v lednu či únoru 2017.

Britská premiérka při jednání s Tuskem prohlásila, že pro britskou stranu je "téměř nemožné" spustit dvouletá vyjednávání podle článku 50 už letos, jak někteří unijní představitelé požadovali s odůvodněním, že brexit vyvolal nejistotu o budoucnosti EU. "Ale je celkem pravděpodobné, že budou připraveni v lednu či únoru příštího roku. Pro mě je to informace, kterou musíme respektovat," dodal Tusk. Britové podle něj objektivně potřebují na přípravu jednání ještě čas.

Naopak Evropská unie - členské země i unijní instituce - je prý už teď velmi dobře připravena. "Mohli bychom začít už zítra," řekl v Bratislavě Tusk k očekávaným jednáním, která budou podle analytiků nejspíš složitá.

Čtyři svobody evropského jednotného trhu

Předseda Evropského parlamentu dnes navštívil Londýn a opět vyzval Británii, aby zahájila rozhovory co nejdříve. Před schůzkou s Mayovou také zdůraznil, že všechny "čtyři svobody evropského jednotného trhu - ohledně majetku, kapitálu, služeb a lidí - mají stejný význam".

Johnson ale dnes odmítl názor, že Spojené království bude muset dále respektovat svobodný pohyb pracovníků z unijních států, pokud si bude chtít zachovat přístup k evropskému jednotnému trhu. "Chtějí nám namluvit, že jde o nějakou automatickou protihodnotu mezi jednotným trhem a svobodou pohybu. To jsou žvásty. Ty dvě věci spolu nesouvisí. Musíme dosáhnout dohody (s EU) o volném obchodu a přitom získat zpět kontrolu nad naší přistěhovaleckou politikou," řekl Johnson.

Mayová prohlásila, že britská vláda si přeje, aby EU zůstala silná a měla úzký vztah s Británií. "Myslím, že to bude v zájmu obou stran," je přesvědčena britská premiérka.