VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaddáfí nechce odstoupit, vyzývá armádu k akci

Tripolis /AKTUALIZOVÁNO/ – Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí odmítl ustoupit protivládním protestům a odejít z čela země, jak to už učinili například prezidenti Tuniska a Egypta.

22.2.2011 2
SDÍLEJ:

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v noci na úterý v televizním vysílání prohlásil, že je stále v libyjské metropoli „Tripolisu a nikoliv ve Venezuele“. Foto: ČTK/AP

Armádě a policii nařídil, aby převzala situaci v zemi opět pod kontrolu, a varoval před tvrdým potlačením nepokojů. V emotivním a dlouhém televizním projevu, který vysílaly satelitní zpravodajské televize, prohlásil, že je odhodlán v Libyi zůstat a také zemřít jako mučedník.

Zjevně rozhořčený Kaddáfí připomněl, že nemá žádnou oficiální funkci a že tedy nemusí podávat žádnou demisi. Hodlá nicméně zůstat „vůdcem revoluce“, kterou zavedl s nástupem k moci před více než 40 lety. Připustil nicméně, že učiní kvůli trvajícím nepokojům určité ústupky, které mimo jiné povedou k posílení pravomocí regionálních orgánů. Tvrdil, že již ve středu vzniknou nové lidové výbory a vedení městských radnic.

Libyjský vůdce rovněž tvrdil, že události posledních dnů poškodily obraz země. Mládež, která protivládní protesty fakticky iniciovala, obvinil, že jen kopíruje jiné arabské země. Protestující označil za gangy, krysy a žoldáky, kteří nejsou představiteli lidu. Tvrdil, že demonstranti chtějí přeměnit Libyi v islámský stát, jakýsi „nový Afghánistán“.

Vyzval naopak své stoupence, aby ve středu vyšli do ulic a vyjádřili mu podporu. „Muži a ženy, kteří milujete Kaddáfího. Vyjděte ze svých domů a zaplňte ulice. Opusťte své domy a napadněte je (opozici) v jejich brlozích. Berou vaše děti, opíjejí je a posílají je na smrt. Proč? Aby zničili Libyi, aby spálili Libyi,“ prohlásil. Upozornil, že jeho stoupenci povedou čistku „dům od domu“, aby potlačili vzpouru, pokud se protestující sami nevzdají. „Vydejte své zbraně, nebo začnou jatka,“ vyhrožoval.

Kaddáfí také navzdory oficiálním libyjským informacím o 300 mrtvých včetně 58 vojáků popřel, že by užil proti demonstrantům násilí. „Zatím jsem nenařídil použití síly, nenařídil jsem, aby byla vystřelena jediná kulka. Ale až to učiním, všechno bude hořet,“ tvrdil.

„Budu bojovat do poslední kapky krve,“ řekl rovněž Kaddáfí, za nímž se v televizním záběru objevil poničený interiér patrně některé z vládních budov. „My, Libyjci, jsme v minulosti vzdorovali Spojeným státům a Británii. My se nevzdáme,“ uvedl také.

„Jsem bojovník, revolucionář ze stanů. Padnu nakonec jako mučedník,“ řekl. „Libye chce slávu, Libye chce být na vrcholu, na vrcholu světa,“ pokračoval.

#nahled|http://g.denik.cz/1/18/grafika_nepokoje_arabsky_svet_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/1/18/grafika_nepokoje_arabsky_svet.jpg|Nepokoje v arabském světě.#

Kaddáfí, který hovořil téměř 80 minut, se objevil v tradičním beduínském oděvu a mával před kamerou takzvanou zelenou knihou svých myšlenek, která je pro jeho režim jakousi biblí revoluce. Po projevu Kaddáfí opustil omšelý objekt, ve kterém se natáčelo, a nasedl do malého vozítka s řidičem. Doprovázely ho asi dvě desítky ozbrojených stoupenců.

Podle libyjské agentury JANA hovořil poté telefonicky s italským premiérem Silviem Berlusconim, který je považován za jeho nejbližšího přítele v EU. Berlusconiho prý ujistil, že v Libyi je vše v pořádku. JANA doporučila, že „pokud chce někdo znát pravdu o stavu země, má sledovat státní média, a ne lživé zpravodajství zrádců a nemravů“. Itálie je přitom zasažena velkou uprchlickou vlnou z Libye.

Navzdory Kaddáfího výrokům je situace v zemi poněkud jiná. Od režimu se začali distancovat někteří jeho vysoce postavení činitelé. Naposledy dnes večer ministr národní bezpečnosti (vnitra) Abdal Fatah Júnis Ubajdí podle televizní stanice Al-Džazíra oznámil, že opouští vládu a podporuje „revoluci ze 17. února“. Ministr zároveň vyzval armádu, „aby se připojila k lidu, a přijala tak jeho legitimní požadavky“.

Od režimu se také odvrací i jeho diplomatický sbor – proti vládě se vyslovila již řada velvyslanců. Podle agentury Reuters vláda ztratila pravděpodobně kontrolu nad východem země.

Obyvatelé Tobrúku například tvrdí, že město mají ve svých rukách již tři dny. Dým vznášející se nad městem je prý z muničních skladů, které vybombardovalo letectvo podléhající rozkazům jednoho z Kaddáfího synů.

„Všechny východní oblasti jsou mimo Kaddáfího kontrolu. Svorně tam působí lid a armáda,“ sdělil nyní již bývalý major Haní Saad Mardžá.

V Tobrúku je prý situace klidná, lidé se snaží pomalu vrátit k normální činnosti. Nyní již bývalí vojáci řídili dopravu, v centru města 200 lidí pokojně skandovalo protivládní hesla.

Libyi řídí pětičlenné revoluční vedení v čele s Kaddáfím

Výběr některých údajů o státoprávním uspořádání Libye:

* Od dubna 1986 nese země oficiální název Velká libyjská socialistická arabská lidová džamáhíríje (dřívějšími názvy byly Sjednocené libyjské království, Libyjské království, Libyjská arabská republika a Libyjská socialistická arabská lidová džamáhíríje).

* Nejvyšším libyjským orgánem, i když oficiálně stojí mimo politickou strukturu džamáhíríje, je pětičlenné revoluční vedení.

* V jeho čele stojí osmašedesátiletý vůdce libyjské revoluce plukovník Muammar Kaddáfí (od září 1969). Oficiálně sice nemá žádnou funkci, ale ve svých rukou třímá absolutní moc. Kontroluje nejen politiku státu, ale také armádu a bezpečnostní složky.

* Vůdce libyjské revoluce je volen Všeobecným lidovým kongresem (VLK), který je od roku 1975 nejvyšším zákonodárným i výkonným orgánem. Dřívější dvoukomorový parlament byl v Libyi rozpuštěn po vojenském převratu v roce 1969.

* VLK volí pětičlenný sekretariát, který má de facto plnit úlohu hlavy státu a funguje jako stále činný orgán státu. Výkonným orgánem VLK je Všeobecný lidový výbor (na úrovni vlády).

* Kaddáfí se k moci dostal po převratu. V září 1969 byla svržena monarchie a sesazen král Idrís I. Byla vyhlášena republika, přičemž moci se ujala Rada revolučního velení s Kaddáfím. Ten dal zestátnit všechny zahraniční ropné podniky v Libyi a vyvlastnil domácí statkáře.

* V roce 1973 vyhlásil takzvanou kulturní a lidovou revoluci, jejímž teoretickým rámcem se stala jeho „třetí světová teorie“ (rozpracovaná ve známé Zelené knize), představa vlastní cesty, která měla být alternativou ke kapitalismu a socialismu.

* V březnu 1977 zavedl Kaddáfí v zemi systém přímé vlády lidu (džamáhíríja), následkem byla mimo jiné likvidace soukromého obchodu a řemesel a hospodářský kolaps.

Autor: ČTK

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Chystá se bič na soukromé lékaře

Donald Trump
22

Trump vzkazuje: Jsme spojenci

AUTOMIX.CZ

Nejhezčí moderní Škoda ohromila před 15 lety svět. Do výroby se přesto nedostala

Před 15 lety se české automobilce Škoda podařilo dokonale ohromit svět. Na březnovém autosalonu v Ženevě totiž tehdy představila koncept Tudor, velké kupé, které mnozí považují za nejpohlednější auto, jaké v moderní éře značky vzniklo. Ani úspěch studie ale nestačil k zahájení sériové výroby.

Otec biatlonistky Koukalové by byl rád, aby dcera po olympiádě neskončila

Otec biatlonistky Gabriely Koukalové měl radost, že dcera získala na mistrovství světa v Hochfilzenu tři medaile, ale dodal, že její závody už tolik neprožívá. Karel Soukal by byl rád, kdyby Koukalová po olympiádě v Pchjongčchagu neskončila, ale rozhodnutí nechá na ní.

Kurt Cobain - hudební ikona, která shořela příliš brzy

Stal se jednou z vůdčích osobností tehdy nového alternativního rockového stylu grunge, ale přitom byl plachý a citlivý a pochyboval o smyslu života. Kurt Cobain, frontman americké skupiny Nirvana, který se narodil před 50 lety, 20. února 1967, tvrdil, že "je lepší shořet než vyhasnout". Největší rocková ikona 90. let si užila slávy i stinných stránek popularity. Svůj život Cobain ukončil střelnou zbraní v roce 1994.

Praha 5, 6 a 8 se ještě letos chystají rozšířit parkovací zóny

Radnice Prahy 5, 6 a 8 se ještě letos chystají rozšířit parkovací zóny. V neděli to řekli starosta a mluvčí radnic. Důvodem jsou problémy s parkováním na hranicích současných zón. Kdy přesně by mohly být zóny rozšířeny, zatím ale není jasné. Parkovací zóny byly zavedeny v těchto částech loni a platí na vybraných částech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies