Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sexuální otroctví bylo promyšleným nástrojem Kaddáfího moci, píše Francouzka

Tripolis/Vídeň – Původně chtěla francouzská novinářka Annick Cojeanová při své cestě do Libye v říjnu 2011 zkoumat roli žen během revoluce. Pak ale při svém pátrání narazila na dnes asi třiadvacetiletou Soraju, kterou bývalý diktátor Muammar Kaddáfí osobně připravil o dětství, mládí a veškeré vyhlídky do budoucna. Unesl ji od rodiny, když jí bylo 14 let a udělal z ní svou sexuální otrokyni. Píše o tom agentura APA.

4.4.2013 6
SDÍLEJ:

Muammar Kaddáfí.Foto: Reuters

Cojeanová ve své knize Oběti z Kaddáfího harému ukazuje, že tento postup byl systémový a Kadddáfímu umožňoval udržovat jeho lid v mlčení. V německém překladu vychází kniha tento týden pod názvem Nikdo neslyší můj křik. Zajatkyně v Kaddáfího paláci.

Informace odhalující na 294 stránkách mocenský aparát, udržující lid ve strachu a hrůze, šokují i dnes, přestože jsou mnohá fakta už známá. Kaddáfí využíval k zastrašování nejen kruté mučení, pronásledování a vraždění – vydíral také libyjské ženy, manžele, důstojníky a diplomaty prostřednictvím sexu a znásilňování.

Na obžalobu nebo jen zveřejnění těchto činů nebylo ani pomyšlení. Za prvé by to obětem samotným nebo jejich rodinným příslušníkům vyneslo krutý trest – v nejhorším případě smrt – od Kaddáfího pochopů. Za druhé vnímaly ženy zneuctěné Kaddáfím a jeho muži tento fakt jako poskvrnění rodinné cti a aby celou situaci ještě nezhoršily, dávala většina žen a jejich rodin přednost naprostému mlčení.

Únos a zneužívání

V první části své knihy nechává Cojeanová mluvit Soraju, která podrobně líčí svůj životní příběh od únosu až do roku 2011. Vypráví, jak si ji Kaddáfí vybral při návštěvě v její škole a tajně ji poznačil. Následujícího dne ji pak tři jeho osobní strážkyně unesly z domova. V Kaddáfího paláci Báb al-Azízíja byla zavřena s dalšími dívkami. Jejich vůli tam systematicky podlamovali brutálním zneužíváním a týráním i podáváním drog a alkoholu, aby se staly povolnými pro Kaddáfího.

O několik let později se Soraji s podporou rodiny podařil útěk do Francie, tam ale nezvládla šanci na nový život a vrátila se do Libye. Konečně mohla po letech hrůz zase žít ve své rodině, pro tu se ale brzy stala břemenem: rodiče jsou zlomeni osudem své dcery, pověst rodiny je v celém sousedství pošpiněna a bratři by nejraději viděli Soraju mrtvou. Zcela bez vlastní viny své příbuzné zahanbila. Proto rodinu opustila a říká: ráda bych si vybudovala nový život v nové Libyi. Ptám se ale sama sebe, jestli to je možné.

Ve druhé části knihy, která loni vyšla ve francouzštině, je zachyceno autorčino důsledné pátrání po dalších obětech, které by potvrdily Sorajin zpočátku stěží pochopitelný příběh. Cojeanová mluvila s otci, kteří nechtěli brát své dcery a manželky na velké společenské akce, například svatby, i s učitelkami, které si byly vědomy nebezpečí pro své žákyně při Kaddáfího návštěvách škol. Hovořila s univerzitními profesory, s advokáty, politiky, s osobami z Kaddáfího protokolu – mnozí věděli o různých případech a posedlosti bývalého šéfa státu, který měl v oblibě velká shromáždění a veřejná zařízení, kde si vybíral své oběti.

Tato podoba vykořisťování a útlaku byla promyšlená: libyjští diplomaté, důstojníci, generálové, univerzitní profesoři, ředitelé škol, Kaddáfího příbuzní a stejně tak i ženy a muži, z nichž už si udělal své otroky, byli jeho komplici. Ať už byli kdekoli, všude vystrkovali tykadla, aby Kaddáfímu opatřovali přísun nových obětí.

Sadistický vůdce

Zatímco někteří lidé, s nimiž Cojeanová mluvila, nechtěli o tomto systému nic vědět, bývalý ministr spravedlnosti libyjské prozatímní vlády Muhammad Aladží o něm mluví otevřeně: Kaddáfí se prý sám ve velkém rozsahu podílel na znásilňování a nařizoval je. Postihovalo ženy stejně jako muže. „Kaddáfí byl sexuální monstrum, byl perverzní a velmi násilnický," řekl Aladží Cojeanové. Kaddáfí podle něj zkazil libyjskou společnost, když si z ní udělal zároveň oběti i komplice a své ministry proměnil v loutky.

„Ano, sex byl v Libyi mocenským nástrojem: buď budeš úplně maličký a budeš mě poslouchat, nebo znásilním tebe, tvou ženu, tvé děti. A neváhal nechat za svými slovy následovat skutky, čímž všechny odsoudil k mlčení. Znásilňování mu napřed sloužilo jako politická zbraň, pak je používal jako zbraň válečnou," řekl Aladží.

Systematické znásilňování nasazovala libyjská vláda skutečně i později během povstání proti diktátorovi na jaře 2011, potvrzují vyšetřovatelé Mezinárodního trestního soudu. Údajně se prý vojákům rozdávala i Viagra. Veškeré krutosti ale byly marné: Kaddáfího režim byl nakonec po měsících bojů svržen, sám libyjský vládce byl zabit v říjnu 2011.

Nezodpovězena zůstává řada otázek, například ohledně místa pobytu a osudu obětí, jejichž celkový počet se odhaduje na několik tisíc. Kniha Cojeanové a další podobná díla snad přispějí k tomu, aby se i sama Libye mohla začít vyrovnávat s touto stránkou své minulosti. Předpokladem ovšem je, že nesmějí být stigmatizovány o­běti.

Autor: ČTK

4.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ředitelka Ivanka Kohoutová se svými studenty a podporovateli.
AKTUALIZOVÁNO
23 4

Somálka prohrála. Zákaz nošení hidžábu nebyl diskriminací, tvrdí soudce

Dívčí Hrad. Ilustrační foto.
7

Zámek Dívčí Hrad je opět na prodej, okleštěný od původních pozemků

Malé přestupky, velké havárie. Jaké jsou nejčastější chyby řidičů?

I když patříte mezi ohleduplné řidiče, určitě jste to někdy udělali: troubili, protože auto před vámi na křižovatce nevyrazilo dost rychle, při odbočování nebo změně jízdního pruhu jste nedali blinkr, nezastavili jste na stopce, nebo nepovažujete za nutné dodržovat pravidlo zipu. Deník ve spolupráci s ÚAMK (Ústřední automotoklub) sestavil deset zdánlivě malých hříchů a přestupků, za které vám hrozí pokuta.

Mladík z Dubí zasadil své babičce 99 ran nožem

/FOTOGALERIE/ K hrůznému činu došlo loni kolem 5. listopadu. Stal se ráno v Dubí na Teplicku ve 4. patře domu v ulici Karolíny Světlé. Devatenáctiletý Jakub Ševčík ráno vstal, uvařil si kávu a pohádal se s babičkou, u které bydlel. Vyčítala mu jeho chování. Rozčílil se a udeřil babičku lahvemi. Potom ji bodal nožem. Zasadil jí 99 ran! Dokonce nechal nůž zabodnutý v těle své babičky.

Boj s KLDR: Španělé vykázali velvyslance, USA mají v záloze vojenské varianty

Do 30. září musí severokorejský velvyslanec ve Španělsku opustit zemi. Důvodem jsou neutichající provokace ze strany KLDR, jež odmítá zastavit jaderné testy. Španělsko patří mezi státy, které považují kroky vůdce Kim Čong-una za „vážnou hrozbu pro mír“.

Oštěpařská královna Zátopková: Když chce člověk něco dokázat, musí pro to žít

Obvykle je špatné (až nepatřičné) připomínat věk dámy. V případě Dany Zátopkové to ovšem neplatí. Olympijská vítězka z roku 1952 se dnes dožívá neuvěřitelné pětadevadesátky. S manželem a báječným vytrvalcem Emilem slavila narozeniny naposledy společně v roce 2000. Byli na den stejně staří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení