Bývalý prezident bosenské Republiky srbské Radovan Karadžič míří před mezinárodní tribunál pro válečné zločiny v Haagu. Okolo jeho zadržení se ale vyrojila celá řada otazníků.

„Tajná služba ho chránila, tajná služba ho nyní i odevzdala,“ citují srbská média ministra vnitra Ivicu Dačiče. Policie, která je socialistickému členovi kabinetu podřízena, podle něj neměla se zásahem nic společného.

Ministr také uvedl, že jeho mateřská strana bude požadovat důkladné prošetření okolností, které ke Karadžičovu zadržení vedly.

Dačič, který se od úmrtí Slobodana Miloševiče ve vězení haagského tribunálu staví proti vydávání dalších obviněných k tomuto soudu, se totiž domnívá, že zadržení bývalé hlavy země bylo důsledkem předávání moci v Srbsku. V nedávných parlamentních volbách totiž po dlouhé vládě nacionalistů zvítězily proevropské síly.

Pátek nebo pondělí?

Proti Dačičovu tvrzení stojí vyjádření Karadžičova právníka Svetozara Vojačiče, podle nějž jeho klienta během cesty autobusem domů zadrželi dva policisté v civilu, kteří se prokázali policejními průkazy.

Karadžič, o jehož zatčení úřady informovaly v pondělí, navíc svému advokátovi sdělil, že celá operace proběhla údajně už v pátek.

„Řekl jen, že mu ti lidé ukázali policejní průkazy a že ho potom vzali na nějaké místo a drželi jej tam v pokoji. Měl zavázané oči… To je naprosto protiprávní,“ citovala Vojačiče zpravodajská stanice CNN.

Soudce, který v úterý rozhodl, že jsou splněny všechny podmínky pro Karadžičovo vydání do Haagu, měl právníkovi údajně také přislíbit, že celou situaci přezkoumá.

Oleje do ohně spekulací navíc přililo úterní vydání listu Tagesspiegel.

Ten totiž na základě informací z nejmenovaného zdroje tvrdí, že úřadům podal  informaci vedoucí ke Karadžičovu zatčení jeho bývalý druh ve zbrani Ratko Mladič.