"Nedávný odchod prezidenta SR Michala Kováče nám všem připomenul politický a osobní zápas o budoucnost Slovenska, který vedl s tehdejší vládní mocí. Připomenul nám oběti tohoto boje a nevyřešený dluh, který jako země máme," napsal Kiska poslancům slovenské sněmovny v dopisu, o kterém informovala prezidentská kancelář. Exprezident Kováč zemřel minulý měsíc ve věku 86 let.

Ze zavlečení Kováčova syna do Rakouska v roce 1995 byla podezřelá tajná Slovenská informační služba (SIS), kterou vedl blízký Mečiarův spolustraník Ivan Lexa. Tímto činem SIS údajně chtěla zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v zahraničí vydán zatykač, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko.

Slovenská sněmovna už v minulosti neschválila několik návrhů na zrušení amnestií, které v roce 1998 udělil Mečiar, jenž tehdy vykonával také některé pravomoci hlavy státu. Proti anulování amnestií dlouhodobě vystupuje vládní sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, který označil amnestie sice za nemorální, ale zároveň za nezrušitelné.

Mečiarovy amnestie se týkají také aféry ohledně zmařeného referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta v roce 1997. Ke zrušení amnestií je nezbytný souhlas nejméně třípětinové většiny ze všech 150 poslanců Národní rady.