Soud mu také nařídil zaplatit pokutu jeden milion dolarů (asi 17 milionů korun). V noci na středu o tom informovala agentura Reuters.

„Není mi stále zcela jasné, zda pan Bourke byl oběť, gauner nebo tak trochu oboje,“ okomentovala rozsudek soudkyně federálního okrskového soudu na Manhattanu Shira Scheindlinová. Zmínila také jeho charitativní činnost v medicíně.

Trest byl soucitný

Bourkeho právník Harold Haddon označil trest za „soucitný“, protože mu hrozilo až desetileté vězení. Nicméně dodal, že jeho klient se plánuje odvolat. Bourke popíral, že by o uplácení věděl. Rovněž obvinil Koženého, že ho a další investory připravil o více než 180 milionů dolarů (přes tři miliardy korun).

Porota v červenci shledala třiašedesátiletého finančníka vinným z toho, že se spiknul s Koženým a uplatili někdejšího ázerbájdžánského prezidenta Gejdara Alijeva a další politické prominenty. Bourke podle soudu sám neuplácel, jen o úplatcích věděl. Kožený před soudem nestanul, protože je na Bahamách, které před dvěma lety zamítly americkou žádost o jeho vydání.

Koženého projekt zkrachoval

Uplácení představitelů cizích států je v USA trestným činem. Kožený tvrdí, že na něho jako na cizince se příslušný zákon nevztahoval. Žaloba ovšem namítá, že nakládal s penězi amerických investorů, a tudíž se ho jako zprostředkovatele zákon týká.

Bourke podle internetového časopisu Law.com vyrostl na předměstí Detroitu. Oženil se s Eleanor Clay Fordovou, jejíž matka byla jedinou pravnučkou automobilového magnáta Henryho Forda. Bourke peníze nejen vyženil, ale dokázal si je vydělat i sám. Zbohatl na výrobě luxusních kabelek.

S Koženým se seznámil v roce 1997, když podnikatel českého původu hledal investory pro privatizaci ázerbájdžánského naftového průmyslu. K získání strategického podniku SOCAR jim podle obžaloby měly pomoci úplatky. Privatizace se ale nikdy neuskutečnila a investiční projekt zkrachoval.