"Pokud dar vypadá podezřele, říkám ne. Pokud to smrdí, nepředávám věc ani našemu pokladníkovi, říkám rovnou: 'Zmiz.'," uvedl podle jihoafrického serveru Times Live generální tajemník ANC Gwede Mantashe.

Podle dvou svědků se Krejčíř penězi snažil získat politiky strany, která v JAR vládne nepřetržitě od roku 1994. Chtěl prý pomocí jejich vlivu zabránit svému vydání do České republiky v případě neúspěšného průběhu azylového řízení. V roce 2009 se údajně snažil straně darovat jeden milion randů (zhruba dva miliony korun).

Prostředníkem při transakci byl prý Kypřan Jorgos Louka, který je podezřelý z vraždy majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Podle jihoafrického tisku vraždil na Krejčířovu objednávku. Louku čeká v této trestní věci soud v lednu.
V JAR nyní soudy projednávají tři kauzy, ve kterých figuruje Krejčíř. První se týká pokusu o vraždu soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Ve druhé čelí Krejčíř obžalobě z vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj údajně pracoval jako vymahač dluhů. Oba případy soud letos v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.

Další kauzy

Ve třetí kauze, jejíž projednávání soud v polovině října odročil na červen příštího roku, je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a který i s drogou zmizel.

Jihoafrická policie prý pracuje ještě na čtvrté kauze, která zatím není před soudem. Jde o vraždu Sama Issy, který zemřel loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Tento obchodník libanonského původu byl údajně Krejčířovým pobočníkem. Čech všechna obvinění odmítá.