Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuba ruší povinnost žádat o povolení pro výjezd do ciziny

Havana /ROZHOVORY, INFOGRAFIKA/ - Kubánská vláda rozhodla, že zruší pro své občany povinnost žádat o povolení k výjezdu do ciziny. Nové opatření začne platit 14. ledna příštího roku, kdy už Kubáncům k výjezdu do zahraničí postačí pouze platný cestovní pas. Informovaly o tom kubánské sdělovací prostředky.

16.10.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Kubánci, kteří dosud chtěli odjet do ciziny, museli o výjezd požádat a vyřizování takových žádostí bylo většinou zdlouhavé. Disidenti povolení nedostávali vůbec.

Místní média o novém opatření hovoří jako o reformě migračního zákona. Podle nových předpisů lidé s trvalým bydlištěm na Kubě budou moci zůstat v cizině 24 měsíců a pak se budou muset na ostrov vrátit, aby si výjezd prodloužili. Dosud se výjezdní doložky vydávaly jen na 11 měsíců.

Kubánské úřady se dosud na lidi, kteří žádali o výjezd, většinou dívaly jako na neloajální občany, ne-li na zrádce. Nyní se uznává, že mnoho lidí chce odejít prostě z ekonomických důvodů.

Kuba chce nadále bránit odlivu mozků

Uvolnění výjezdů do zahraničí se ale nebude týkat všech Kubánců. Lékaři, vědci či příslušníci armády potřebují k cestám do ciziny již dnes zvláštní povolení. Kuba se i nadále bude snažit zabránit odlivu mozků. „Reforma migračního zákona bere ohled na právo revolučního státu bránit se před vměšováním a podvratnými plány americké vlády a jejích spojenců," uvedl oficiální kubánský list Granma. „Proto budou i nadále platit pravidla bránící lidský kapitál vytvořený revolucí před vykrádáním talentů, které praktikují mocní," dodal deník.

Kubánské vedení usiluje o reformu ekonomiky uvolňováním státního systému a podporu soukromého podnikání. Vládnoucí komunistická strana loni na sjezdu schválila na 300 ekonomických reforem, mezi nimi povolení zakládat soukromá družstva nebo prodávat i nakupovat bez omezení nemovitosti. Družstva mají prodávat produkty spotřebitelům nebo majitelům podniků přímo, aniž by do tohoto procesu vstupoval stát jako zprostředkovatel.

Kuba má přes pět milionů obyvatel a přes 85 procent pracovních sil pracuje ve státním sektoru. Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru je 20 dolarů (340 Kč), obyvatelé však mají na oplátku zdarma vzdělání a zdravotní péči, levné bydlení, dopravu a základní potraviny.

Více než milion Kubánců žije v současnosti v USA, tisíce dalších v Evropě, zejména ve Španělsku.

Předseda Společnosti česko-kubánského přátelství Ludvík Šulda.Předseda Společnosti česko-kubánského přátelství Ludvík Šulda (KSČM) řekl Deníku:

Kubánští disidenti mohou být jen pátou kolonou Spojených států

Kubánský režim má v Česku i své zastánce. Jedním z nich je šéf Společnosti česko-kubánského přátelství Ludvík Šulda.

Podle mnohých pozorovatelů je Raúl Castro pragmatičtější politik než jeho bratr Fidel. Jaký vidíte hlavní rozdíl mezi oběma politiky?
Historicky měl blíže ke komunistickým myšlenkám spíše Raúl Castro, v komunistické straně byl dříve než Fidel. Takzvané reformy, které v současné době provádí, jsou víceméně nutné. Jde o to, aby kubánská ekonomika byla otevřenější a výkonnější. Ke změnám režim tlačí nejen světová ekonomická krize, ale i škody ve výši stovek miliard dolarů způsobené více než 60letou blokádou ze strany USA, která je každoročně odsuzována Valným shromážděním OSN. Vážné problémy tamní ekonomice každoročně způsobují hurikány.

Co jsou nejsilnější a nejslabší místa kubánské ekonomiky?
Základem je turistický ruch, na Kubu jezdí miliony turistů ročně a jejich počet stoupá. Slabým místem je naopak potravinová soběstačnost. Kuba velkou část potravin musí dovážet. To mají změnit dosavadní reformy, jejichž cílem je uvolnění podnikání v zemědělství.

Čekáte do budoucna další podporu podnikatelů ze strany režimu?
Podpora malých živnostníků začala už polovině 90. let, v poslední době to bylo rozšířeno až na 200 různých oblastí. Jde samozřejmě o podnikatele, kteří zaměstnávají pár lidí, nejde o vznik velkých soukromých firem.

Proč zrušila Kuba povinnost žádat úřady o vycestování až nyní?
Mám jen zprostředkované informace, ale odpovídá to reformám schváleným na posledním sjezdu tamní komunistické strany. Nejde ale měnit vše rychle najednou a těžko říci, proč tato konkrétní změna přišla právě nyní.

Kritici vyčítají kubánskému režimu cenzuru a pronásledování opozice. Je to z vašeho pohledu oprávněné?
Myslím, že to není oprávněná výtka. Je otázka, zda takzvaní disidenti jsou skutečnou opozicí nebo jen pátou kolonou USA páchající protistátní činnost. Aktivity proti režimu financované ze zahraničí jsou trestné všude na světě.

Co byste doporučil navštívit těm, kteří se na Kubu chystají?
Na Kubu nemá smysl jezdit s cestovní kanceláří, se kterou se podíváte jen na pláž ve Varaderu. Doporučoval bych projet celý ostrov. Krásné pláže jsou na severu provincie Holguín, nádherná jsou historická centra v Havaně a v Santiagu de Cuba, úchvatné je i nejvyšší pohoří Sierra Maestra. Pro obdivovatele kubánské revoluce je pak velkým lákadlem monument s pomníkem Che Guevary ve městě Santa Clara.

Latinoamerikanistka Pavla Holcová ze společnosti Člověk v tísni.Latinoamerikanistka Pavla Holcová ze společnosti Člověk v tísni řekla Deníku:

Nový zákon spíš šrouby utahuje. Kubánský režim šikanuje oponenty dál

Znamená zrušení takzvané výjezdní doložky pro Kubánce velkou změnu?
Žádný zásadní průlom to není. Výjezdní doložku jen nahradí razítko. Bez něho mimochodem budou neplatné všechny dosavadní cestovní doklady. Pro režim to jen znamená možnost udělat jemnější síto na to, komu povolí vycestovat a komu ne. Hned v úvodu zákona je napsáno, že novela má zabránit tomu, aby z Kuby utíkala inteligence. Disidentů se tento zákon netýká, ti nemohou cestovat tak jako tak.

Pronásleduje tedy režim oponenty stejně jako dřív?
Systém represí se změnil. Dřív 75 lidem rozdali exemplární 28leté tresty, nyní spíše zavřou dva tisíce lidí na týden. Režim začal spoléhat spíše na každodenní drobnou šikanu oponentů.

Disidenti jsou dál přitom odposloucháváni, často je při zatčení zmlátí do bezvědomí a podobně.

Lze to přirovnat k postupné proměně komunistického režimu v Československu?
Částečně ano, ale úplně to neplatí. Aniž bych chtěla tvrdit, že v Československu byl před rokem 1989 živý opoziční ruch, tak na Kubě je veřejnost mnohem apatičtější. Myslím, že je to dáno nejen mentalitou lidí, ale třeba i prostým faktem, že je tam mnohem větší horko. Nebezpečné je na tom to, že Kubánci si zvykli, že se někdo jiný stará a rozhoduje za ně. Nic nenasvědčuje tomu, že by pod povrchem bublalo nějaké hnutí, které by mělo přivodit konec režimu.

Jak hodnotíte reformy prováděné Raúlem Castrem?
Nic z toho se netýká lidských práv nebo uvolňování politických poměrů, ale i tyto malé reformy společnost mění. Lidi, kteří začínají podnikat, to motivuje, aby rozhodovali sami za sebe a nesli za to zodpovědnost. To je něco, na co většina Kubánců není zvyklá. Zároveň se ale dál prohlubuje propast mezi těmi, kteří se mohou dostat k zahraniční měně a mezi těmi, kteří se k ní nedostanou.

Dá se odhadnout další vývoj kubánského režimu?
Myslím, že ekonomické reformy budou dál pokračovat, protože Kubě už nyní ani nic jiného nezbývá. Očekávala bych směr podobný Číně, kde v praxi funguje kapitalismus, i když se politici tváří, že tomu tak není. Čína ostatně na Kubě investuje stále více peněz.

Jaké reálné dopady má na Kubu americké embargo?
Na běžné Kubánce to reálný dopad má, ale ne takový, jako tvrdí tamní režim. Osmdesát procent importu na Kubu pochází z USA. Sankce se netýkají léků nebo potravin, jak s oblibou tvrdí kubánská propaganda, ale spíše nejvyspělejší výpočetní techniky nebo zbraní. Ve skutečnosti je embargo pro režim velkou oporou, protože na něj může svalovat své neúspěchy. Pokud by se zrušilo, kubánský stát by z toho minimálně zpočátku velkou radost neměl.

Raúl Castro letos mluvil o „podpoře demokracie v rámci jedné strany". Co lze z takového protichůdného vyjádření vyčíst?
Na Kubě mají vlastní definici demokracie. Je tím myšlený současný stav na Kubě. Podle oficiálního pojetí režimu každý kdo volí komunistickou stranu, dává hlas lidu, a ne politickým elitám. Kubánský režim sám sebe považuje za demokracii.

Jak dnes vnímají běžní Kubánci hlavní postavy revoluce?
Che Guevara a Fidel Castro jsou stále nedotknutelnými lídry a ikonami. To se asi jen tak nezmění. U Raúla Castra už to tak jednoznačné není, má totiž menší charisma. Část odlesku z obou zmíněných postav ale stále dopadá i na něj.

Castro slibuje lidem volné cestování.

Autor: ČTK, Martin Dohnal

16.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odchytové klece na divočáky na myslivecké střelnici ve Zlíně.
23

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

Kukuřičné bludiště - můžete se v něm ztratit, ale i pobavit. Ostravský labyrint u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest. To, co zevnitř nepůsobí nikterak neobvykle, vytváří při pohledu shora zajímavý obrazec. Bludišti dominují kladiva v jeho středu. 

Evropu drancují lupiči sladkostí. Ve Švédsku ukradli čtyři tuny Ferrera

Řidič kamionu s nákladem čokoládových pochoutek spal na odpočívadle v jižním Švédsku. Hbití zloději zatím z návěsu „vymístili“ čtyři tisíce kilogramů nejrůznějších výrobků známé italské značky Ferrero.

AKTUALIZOVÁNO

Žádost o vydání Babiše je motivována snahou ovlivnit volby, zopakoval Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán trvá na tom, že žádost o vydání jeho stranického šéfa Andreje Babiše v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo je motivována snahou ovlivnit výsledek říjnových sněmovních voleb. Řekl to dnes při příchodu do Sněmovny, kam byl pozván, aby vypovídal před sněmovní komisí k vyšetřování úniků z policejních spisů.

Krkonošská expedice na Špicberky. Tam, kde nezapadá slunce

Skupina krkonošských přírodovědců absolvovala expedici na severské souostroví Špicberky, přesněji v norštině Svalbard. Nejvyšší české hory za Arktidu vyměnilo na čtrnáct dní osm pracovníků Správy Krkonošského národního parku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení