VYBERTE SI REGION

Kuba plánuje další reformy

Havana – V pátek zveřejněný výnos o dalších reformách přináší prostým Kubáncům ještě nedávno prakticky nemyslitelné vymoženosti.

12.4.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník / Milan Jaroš

Například koupi státních bytů či zrušení maximální výše mezd. I zemědělci si přijdou na své – budou si sami rozhodovat o tom, jaké plodiny vypěstují.

Revoluce v bydlení

Na základě výnosu dojde k urychlení převodu vlastnictví státních bytů na osoby, kterým byl byt přidělen před alespoň dvaceti lety. Převod bytů teoreticky umožňoval již stávají zákon, ale v praxi byl téměř nerealizovatelný. Reforma státních bytů se týká i lidí, kteří by o byt přišli odhodem do penze. To platí především pro rodiny vojáků, lidí pracujících v cukrovarnictví, stavebních dělníků, lékařů a učitelů. Státní zaměstnanci budou mít navíc i možnost přenechat byty svým dětem.

Nakupování a prodávání nemovitostí však stále dovoleno není. Byty je možno pouze vyměňovat.

Odstraněny by měly být i limity stanovující maximální výši mzdy státních zaměstnanců, aby byly zaměstnanci více motivováni a jejich práce byla efektivnější. Stát také zrušil zákaz pobývání v hotelech pro cizince, který platil pro prosté obyvatele Kuby.

Svoboda zemědělství

Jedna z největších reforem se týká zemědělství. Zemědělcům bude poskytnuto více prostoru, aby mohli sami rozhodovat o tom, jak budou využívat půdu, kterou obdělávají, jaké plodiny na ní budou pěstovat a jaké zásoby budou nakupovat.

Nevyužívaná státní půda bude nyní pronajímána soukromým zemědělcům. Záměrem je zvýšení objemu zemědělské výroby.
Vláda také zemědělcům zaplatí za některé plodiny vyšší částky, například za brambory.

Pozor na sobectví!

Oficiální kubánský deník uvádí, že myšlenka reforem je z hlavy bývalého kubánského prezidenta Fidela Castra, který v únoru tohoto roku ze zdravotních důvodů odstoupil a přenechal funkci mladšímu bratrovi Raúlovi. Ten podle oficiální verze jeho nápady rozvíjí za přispění milionů Kubánců. Společným cílem všech je zdokonalování socialismu.

Nicméně zdá se, že reformování vyžaduje jistou obezřetnost. V listě by zároveň publikován i článek Fidela Castra, který v něm vyjadřuje obavy, aby v zemi nedošlo k uctívání sobectví. Na základě informací o velké nerovnosti obyvatel Rumunska varuje před nebezpečím, které s sebou nese snadný přístup ke spotřebnímu zboží.

Autor: Daniela Krolupperová

12.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
Při rozsáhlém požáru nemocnice v Bochumi na západě Německa zahynuli v noci na dnešek nejméně dva lidé a 16 dalších utrpělo zranění.

Při požáru nemocnice v Bochumi zemřeli dva lidé

Bochum (Německo) - Při rozsáhlém požáru jedné z budov nemocnice v Bochumi na západě Německa zahynuli v noci na dnešek dva lidé a 15 dalších utrpělo zranění. Šest z nich je v ohrožení života, tři utrpěli zranění vážná, uvedla policie. Příčina požáru, který už mají hasiči pod kontrolou, není dosud známa.

Dva ze tří největších akvaparků v Česku jsou v zisku

Zdání, které vyvolávají plná parkoviště před velkými akvaparky, neklame. O platící klienty zde nemají nouzi. Například čestlický Aquapalace loni napočítal přes 820 tisíc návštěvníků a byl tak pátou nejvyhledávanější atrakcí v Česku. Termální Aqualand Moravia u Novomlýnských nádrží navštívilo 710 tisíc lidí.

Trump na shromáždění vytáhl Clintonovu aféru s Lewinskou

New York - Prezidentský kandidát republikánů Donald Trump ve čtvrtek na shromáždění ve státě New Hampshire voličům připomněl mravní selhání bývalého prezidenta Billa Clintona, manžela nynější Trumpovy soupeřky v boji o Bílý dům Hillary Clintonové. Poukázal na pokusy zbavit Clintona úřadu kvůli tomu, že lhal při vyšetřování své skandální aféry se stážistkou Monikou Lewinskou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies