Na nyní jednačtyřiceti­letého Patricka Hardisona ze státu Mississippi v roce 2001 spadla hořící střecha domu, kam se jako dobrovolný hasič vydal zachraňovat jeho obyvatelku a odkud sám musel vyskočit oknem. Život si sice zachránil, oheň však sežehl celý jeho obličej, krk, ramena a část hrudi. Přišel o uši, oční víčka, rty a většinu nosu.

Po více než 70 drobných operacích se jeho známí obrátili na tým plastického chirurga Eduarda Rodrigueze, který v New Yorku v srpnu provedl 26 hodin trvající operaci.

Dárce zemřel při nehodě

Dárcem byl newyorský umělec a nadšený cyklista, který dva dny před operací zemřel v 26 letech při cyklistické nehodě v Brooklynu. Rodriguez a jeho více než stočlenný tým v newyorské univerzitní nemocnici dali Hardisonovi nové tváře, kůži na hlavě, uši, oční víčka a svaly ovládající jejich pohyb, které mu opět umožnily zcela zavřít oči a zároveň výrazně zlepšily jeho zrak.

„Byl jsem téměř slepý," řekl podle agentury AP Hardison, který i před operací běžně chodil mezi lidi, nemohl však například řídit auto. „Zvykl jsem si na to, že na mě lidé zírají, a teď budu zase jen průměrný chlápek," zažertoval.

V New Yorku dostal také nový nos a části kostí z brady a tváří, s nimiž se po náročné pooperační terapii podle lékařů už příští čtvrtek na Den díkůvzdání vrátí domů.

Ve světě byly podle televizní stanice CNN od roku 1985 provedeny téměř tři desítky transplantací obličeje. Údajně vůbec první kompletní transplantaci včetně víček a slzovodů provedli lékaři z nemocnice Henri-Mondor na předměstí Paříže v červnu 2010. První úplná transplantace v USA byla v březnu 2011 dílem týmu českého plastického chirurga Bohdana Pomahače.