"Je to nejkrásnější svátek v mém životě," řekl AFP jednačtyřicetiletý Libyjec, který na tripoliské Náměstí Mučedníků, za Kaddáfího éry nazývané Zeleným náměstím, přivedl své syny a dvě sestry.

Povstalecké síly bojující proti Kaddáfího režimu vpadly do metropole před týdnem a půl. Kaddáfího opevněné tripoliské sídlo dobyly v úterý před týdnem. Hon na Kaddáfího ale pokračuje.

Hlavní tripoliské náměstí se ve středu zaplnilo muži ve slavnostním bílém rouchu a vestách se zlatými pruhy. Imám poblahopřál k odchodu "tyrana Kaddáfího" a vyzval Libyjce k jednotě a k tomu, aby neusilovali o pomstu vůči Kaddáfího stoupencům. Pokaždé, když vyslovil Kaddáfího jméno, zněl podle AFP pískot. Objevily se také transparenty s Kaddáfího karikaturami.

"Vzhůru hleď, Libye je svobodná," provolávali lidé a v místech zněla oslavná střelba do vzduchu. Kolem náměstí byly rozmístěny bezpečnostní síly. Bezpečnostní prohlídce podle agentury Reuters neušel ani úřadující povstalecký ministr vnitra.

Povstalci míní, že Kaddáfí je pravděpodobně stále v Libyi. Někteří soudí, že zabít ho je jejich právo. Šéf rebelů Mustafá Džalíl ale ve středečním rozhovoru s egyptským deníkem Al-Ahrám řekl, že povstalci chtějí vůdce dostat živého, aby pak mohl stanout před soudem.

Třídenní svátek íd al-fitr následuje po muslimském postním měsíci ramadánu, který ve většině muslimských zemí začátkem týdne skončil. Během íd al-fitru, jehož začátek je pohyblivý, se půst povinně přerušuje, lidé se vydávají na návštěvy příbuzných a přátel. Jeho součástí je i rozdávání darů a návštěva hřbitovů.
Vojenský převrat 1. září 1969 svrhl libyjskou monarchii. Král Idrís I. byl sesazen a moci se ujala vojenská Rada revolučního velení vedená Kaddáfím.