Občané zemí Evropské unie budou moci "zaúkolovat" instituce Evropské unie, tedy navrhnout, co by měly dělat a hlavně jaká konkrétní opatření či zákony by měly připravit. Počítá s tím takzvaná evropská občanská iniciativa, kterou dnes schválili europoslanci.

Podmínkou k tomu, aby se návrhy z občanské dílny museli euroúředníci zabývat, je kromě jiného to, aby se iniciátorům podařilo shromáždit nejméně milion podpisů lidí s hlasovacími právy. Mezi signatáři musejí být občané z nejméně jedné čtvrtiny zemí "sedmadvacítky". Zapojit se mohou jen lidé, nikoli firmy či různé organizace.

Dnešní rozhodnutí zákonodárců se všeobecně čekalo, protože už v úterý iniciativě daly zelenou i členské země bloku. Ty si ale vyžádaly, aby projekt, s jehož vznikem počítá lisabonská smlouva o reformě EU, začal fungovat až za rok.

Vyjednávání o konkrétní podobě iniciativy a podmínkách, za nichž bude moci být uplatňována, byla poměrně zdlouhavá a složitá.

Šlo třeba o to, kdy se bude prověřovat, zda bude iniciativa vlastně přípustná, respektive kdy se návrhy budou muset instituce EU opravdu seriózně zabývat. Původně se předpokládalo, že by to mohlo být ve chvíli, kdy se organizátorům té či oné iniciativy podaří shromáždit 300.000 podpisů, nakonec to ale bude už při jejím zaregistrování.

Trest smrti neprojde

Kritici upozorňují na fakt, že údajně v rámci snah zabránit zneužívání iniciativy, byly stanoveny další bariéry - třeba to, že musí odpovídat "evropským hodnotám". Jde o snahu, aby se někdo nesnažil prosazovat například trest smrti, proti němuž EU dlouhodobě bojuje.

"Jsme velice rádi, že občané získají alespoň nějaký přístup k rozhodování Evropské unie," podotkl Jan Zahradil (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů. "Celý proces registrace občanské iniciativy je samozřejmě dost složitý, a já jen doufám, že opravdu zamezí možnému zneužití a nebude házet občanům klacky pod nohy," dodal v prohlášení.

Problém je podle něj mimo jiné v tom, že přípustná bude jen iniciativa, která bude "v souladu s evropskými hodnotami". Nakonec se nicméně podařilo upřesnit, co se tím myslí. Výsledkem pak podle Zahradila je, že občané třeba nemohou požadovat zavedení trestu smrti, mohou se ale například pokusit zabránit novým evropským daním, které Brusel chystá."

Lidovecký europoslanec Jan Březina podotkl, že je to v dějinách EU poprvé, kdy se občanům dostává právo obracet se přímo na komisi s legislativními podněty a ta pak má povinnost se jimi zabývat. "Občané EU tak přestávají být pouhými adresáty evropských předpisů a rozhodnutí, ale stávají se z nich skuteční partneři evropských institucí," dodal.