Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Obama vyhrál bitvu v Demokratické straně

Washington - O Bílý dům se poprvé v americké historii utká Afroameričan. Poslední primárky zpečetily jeho vítezství nad Hillary Clintonovou.

4.6.2008 2
SDÍLEJ:

Barack Obama se stal vítězem tábora demokratů.Foto: REUTERS

Barack Obama přepisuje americké dějiny. Ještě před rokem pro většinu Američanů neznámý politik se v rámci Demokratické strany prohlásil za vítěze souboje o nominaci na prezidenta USA.

Stal se tak vůbec prvním Afroameričanem, který se dostal do finále boje o Bílý dům.

Ameriko, nadešla naše chvíle

Obklopen tisíci fanoušky na hokejovém stadionu v minnesotském St. Paulu pronesl senátor za Illinois svou vítěznou a podle odborníků zatím také nejlepší předvolební řeč.

„Přišel náš čas. Čas otočit list s politikou minulosti. Čas nabídnout nový směr zemi, kterou milujeme,“ řekl Obama během vystoupení, jež přenášela většina amerických televizních stanic. „Dosáhli jsme konce jedné historické cesty a začátku nové. Cesty, která přinese Americe lepší zítřky,“ zdůraznil illinoiský senátor.

Jeho vítězství zpečetily výsledky posledních primárek, kdy v Jižní Dakotě vyhrála Hillary Clintonová a v Montaně Obama.

Podle propočtů médií se v úterý v noci illinoiský senátor přehoupl přes hranici 2118 delegátských hlasů, nutných k získání nominace. Obamově pozici demokratického kandidáta listopadových prezidentských voleb bude ale chybět punc oficiality, dokud jeho rivalka, senátorka za stát New York, neuzná svou porážku.

„V následujících dnech budu konzultovat se svými poradci i s vedením Demokratické strany, jaké budou mé následující kroky,“ uvedla Hillary Clintonová po skončení primárek.

Podle lidí z jejího okolí nyní probíhají vyjednávání se superdelegáty, stranickými špičkami, které se mohou až do srpnového celonárodního sjezdu rozhodnout pro libovolného kandidáta. Američtí politologové soudí, že si tak senátorka „dláždí cestu“ k postu viceprezidentky.

Hillary ve stínu Obamy

Hillary nastupovala do souboje jako jasná favoritka pyšnící se 35letými zkušenostmi z politiky.

Mladý senátor, který se objevil ve vysoké politice teprve před čtyřmi roky, vyvolával v počátcích maratonu primárek cynické poznámky svých protivníků, kteří ironizovali jeho výroky o nadějích a ideálech. Moderátoři si pletli jeho jméno a několikrát jej označili za „Alabamu“.

„Změna přichází,“ prohlásil Obama v lednu v Iowě a navzdory negativním průzkumům slavil první a důležité vítězství.

Od tohoto okamžiku jeho popularita rostla závratným tempem napříč celými Spojenými státy. Nejvyrovnanější demokratické klání v historii mezi ženou a Afroameričanem vyvolalo rekordní vlnu účasti, k primárkám je přišlo podpořit přes 35 milionů občanů.

Zda nakonec vznikne „kandidátka snů“ Obama – Hillary není zatím jisté. Tato kombinace by ale podle expertů demokratům zaručeně přinesla vítězství.

Úryvky z vítězného projevu demokratického kandidáta na prezidenta USA Baracka Obamy v St. Paulu v Minessotě:

Dnes v noci, Minnesoto, po 54 náročných volebních kolech, končí období primárek. Šestnáct měsíců uběhlo od našeho prvního setkání, kdy jsme společně stáli na schodech kapitolu ve Springfieldu v Illinois.
-
Tisíce mil jsme museli ujet. Miliony hlasů byly vyslyšeny.
-
A díky tomu, co jste řekli – protože jste se rozhodli, že Washington potřebuje změnu, protože věříte, že tento rok musí být jiný než ty ostatní, protože jste se rozhodli, že nebudete naslouchat pochybnostem a obavám, nýbrž svým největším nadějím a touhám. Dnes v noci jsme završili jednu historickou cestu a začali novou. Cestu, která přinese Americe lepší zítřky.
-
Díky vám tu mohu dnes před vámi stát a říci, že budu demokratickým kandidátem na prezidenta Spojených států amerických.
-
V tento rozhodující okamžik pro náš národ bychom měli být hrdí na to, že naše strana postavila do souboje nejtalentovanější a nejkvalifikovanější osoby, které se kdy ucházely o nominaci.
-
Nepovažuji je pouze za rivaly. Učil jsem se od nich jako od svých přátel, jako od služebníků veřejnosti, jako od patriotů, kteří milují Ameriku a jsou připraveni neúnavně bojovat za lepší zemi.
-
Jsou to lídři této strany, lídři, na něž se bude Amerika v nadcházejících letech obracet.

Historický okamžik

A to je pravda zejména o kandidátovi, který se na této cestě dostal dále než kdokoli jiný.
-
Senátorka Hillary Clintonová v této kampani tvořila historii nejen tím, že je žena, která dokázala, co se jiným ženám nepodařilo. Ale protože je lídrem, který inspiruje miliony Američanů svou silou, statečností a svým naprostým odevzdáním se pro věc, kvůli níž jsme dnes večer tady.
-
Gratuluji jí za vítězství v Jižní Dakotě a gratuluji jí za boj, který sváděla po celou dobu tohoto maratonu.
-
Samozřejmě, za posledních šestnáct měsíců jsme měli jisté neshody.
-
Ale jako ten, kdo s ní byl několikrát na jednom jevišti, vám mohu říci, že to, co Hillary Clintonovou staví ráno na nohy – i tváří v tvář nepříjemným vyhlídkám – je přesně to, co ji a Billa Clintona vedlo před lety do první kampaně v Texasu; co ji vedlo k práci ve Fondu na ochranu dětí a jako první dámu k boji za zdravotní péči; co ji dostalo do Senátu Spojených států a pohánělo přes překážky. Její kampaň na prezidenta – houževnatá snaha o zlepšení životů obyčejných Američanů bez ohledu na to, jak těžký boj to může být.
-
A můžete si být jistí, že jakmile nakonec vyhrajeme bitvu za všeobecnou zdravotní péči v této zemi, a my ten boj vyhrajeme, ona bude na vrcholu toho vítězství.
-
Až změníme naši energetickou politiku a pozvedneme naše děti z chudoby, bude to proto, že ona se snažila dopomoci tomu, aby se tak stalo.

Program republikánů

Jen za několik měsíců přijede do St. Paulu Republikánská strana s podstatně jiným programem.
-
Vážím si, my si vážíme, vojenské služby Johna McCaina a ctím spoustu jeho úspěchů, i když se on rozhodne dementovat mé.
-
Mé neshody s ním nejsou osobní, týkají se politiky, kterou během kampaně předkládal.
-
Protože zatímco John McCain může legitimně vyzvedat momenty v minulosti, kdy byl na své straně nezávislý, taková nezávislost není charakteristickým znakem jeho prezidentské kampaně.
-
To není změna, když se John McCain rozhodl po 95 procent času stát s Georgem Bushem, jako to udělal loni v Senátu.
-
To není změna, když nabízí další čtyři roky Bushovy hospodářské politiky, která nedokázala vytvořit dobře placená pracovní místa ani pojistit naše pracující, nebo pomoci Američanům od superdrahého vysokoškolského vzdělání – politiky, která snížila skutečné příjmy průměrné americké rodiny, prohloubila mezeru mezi Wall Street a Main Street a našim dětem zanechala hromadu dluhů.
-
To není změna, když slibuje pokračovat se stejnou politikou vůči Iráku, která žádá všechno od našich statečných mužů a žen v uniformách a nic od iráckých politiků – politikou, v níž jediné, co požadujeme, je najít důvod, proč zůstávat v Iráku, zatímco každý měsíc utrácíme miliardy dolarů za válku, která americký lid nečiní nijak bezpečnějším.

Zahraniční politika

Řeknu toto: je spousta slov, která by vystihovala pokusy Johna McCaina vymanit se z náruče politiky George Bushe jako složené ze dvou politických stran a nové.
-
Ale „změna“ není jedním z těchto slov.
-
Protože změna je zahraniční politika, která nezačíná a končí válkou, jež nikdy neměla být schválena a vedena.
-
Nebudu tady stát a předstírat, že v Iráku padlo mnoho dobrých rozhodnutí, ale co není dobrá volba, je nechat v této zemi naše jednotky dalších sto let – obzvláště v době, kdy naše armáda má nadměrné množství branců, národ je izolovaný a téměř každé další nebezpečí hrozící národu je ignorováno.
-
Při opouštění Iráku musíme být stejně obezřetní, jak neobezřetně jsme tam vpadli – ale odchod zahájit musíme.
-
Je řada na Iráčanech, aby na sebe vzali zodpovědnost za svou budoucnost.
-
Je čas přebudovat naši armádu a zajistit našim veteránům potřebnou péči a podporu, kterou si zaslouží, až přijedou domů.
-
Je čas znovu zaměřit naše úsilí na Afghánistán a proti vůdcům al-Káidy a sjednotit svět proti společným hrozbám 21. století – terorismu a nukleárním zbraním, klimatickým změnám a chudobě, genocidě a chorobám.

Autor: Klára Bitvarová

4.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
1

VIDEO: U Belgie našli zachovalou ponorku z 1. světové války. I s posádkou

Vyprodaný sál Grandhotelu Ambassador viděl celkem jedenáct zápasů.
9

„Jsem v poho“, hlásil Peleška s přeraženou nohou

Při cvičení Západ 2017 došlo k nehodě, střela zamířila mezi novináře

/VIDEO/ Dva lidé byli údajně zraněni při rusko-běloruském cvičení Západ 2017. Informaci přinesl ruský server 66.ru, který z útoku zveřejnil i video. Podle něj ruský bitevní vrtulník Kamov Ka-52 vypálil raketu vzduch-země mezi novináře. Ruská armáda tuto zprávu popřela a označila ji jako "záměrnou provokaci“. Mluvčí Kremlu odmítl situaci komentovat.

Začíná kampaň Číst Havla. Dětem přiblíží Havla jako literáta

Knihovna Václava Havla dnes spustila kampaň Číst Havla, která chce žákům základních a středních škol pomoci poznat Václava Havla nejen jako velkou postavu české historie, ale především jako čtivého a podnětného spisovatele.

Na sdílení kol půjde 20 milionů. Města mohou žádat o dotace

Sdílení jízdních kol ve městech podpoří nová dotace ze Státního fondu životního prostředí. Na takzvaný bikesharing je určeno 20 milionů korun. O peníze mohou žádat města, dopravní podniky i soukromé firmy. Dalších 20 milionů půjde do osvěty pro ekologicky čistou dopravu. 

Česká meziválečná avantgarda boduje. Toyen, Šíma a Kupka stojí miliony

Na zahraničních aukcích se z českých autorů stále nejlépe prodávají jména spojená s meziválečnou avantgardou. Mezi nejdražšími bohemiky první poloviny letošního roku figurují obvyklá jména, tedy Toyen, Josef Šíma a František Kupka. Mezi desítkou nejdražších děl českých autorů mají každý po dvou dílech. Ke koupi deseti nejdražších bohemik by případný zájemce potřeboval 2,2 milionu eur, tedy asi 57 milionů korun, uvádí server Artplus.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení