Od našeho spolupracovníka

Stacionární sonda Phoenix, kterou vyslala na rudou planetu americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA), potvrdila na základě rozboru vzorků půdy, že na Marsu je voda, byť jen ve formě ledových krystalů.

Vědci nyní budou zkoumat, zda planeta byla někdy v minulosti obyvatelná. A hlavně, zda bude obyvatelná někdy v budoucnosti. Tam, kde je voda v dostatečném množství, je splněna základní podmínka pro vznik života.

Na Marsu by v takovém případě mohla být v daleké budoucnosti vybudována vesmírná stanice.

„Mise je velmi úspěšná a Mars se ukázal být nadmíru zajímavou planetou,“ komentoval čtvrteční úspěch vedoucí programu NASA pro výzkum Marsu Michael Meyer.

Agentura nyní dokončuje kompletní panoramatický obraz místa nacházejícího se v blízkosti severního pólu planety, kde Phoenix 25. května přistál.

Nepřímé důkazy existovaly už dávno

To, že na Marsu je voda, se předpokládalo od nepaměti. Otázkou pouze bylo, kolik jí je, v jakém se nachází skupenství, jakou měla genezi a zda by byla schopná vytvořit podmínky pro vznik a vývoj života.

Její existence byla potvrzena automatickými sondami už před desítkami let v atmosféře planety, kde se nachází v plynném skupenství. Je jí zde asi 0,03 procenta, tedy stopové množství.

Následovala celá řada nepřímých důkazů: snímkování planety Mars z oběžné dráhy odhalilo útvary, které s vysokou pravděpodobností formovala voda.
Sondy Spirit a Opportunity pracující na povrchu planety od roku 2004 nalezly usazeniny, naplaveniny a stopy po erozi, které mohou vzniknout pouze působením vody.

Oceán hluboký jedenáct metrů

Evropská sonda Mars Express zase nalezla pod povrchem planety pomocí výkonného radaru rozsáhlá ložiska téměř čistého ledu.

Nacházejí se v hloubce až několik kilometrů a jsou natolik vydatná, že kdyby roztála, zaplavil by celou planetu oceán hluboký 11 metrů. Vzhledem k nízkému tlaku (odpovídá zhruba hodnotě v zemské atmosféře ve výšce třicet kilometrů) se voda na Marsu neudrží v kapalném skupenství a prakticky ihned se odpařuje.

Sonda Phoenix dodala poprvé konkrétní důkaz o tom, že se voda vyskytuje na Marsu relativně blízko povrchu (v hloubce řádově centimetrů až decimetrů).

NASA bude při příštích misích hledat vodu v kapalném skupenství v dlouhodobě stabilním stavu. Takovou, která je příhodná pro udržení alespoň primitivních forem života.

TOMÁŠ PŘIBYL