"Restartujte systém protiraketové obrany v České republice a Polsku, který Obama zrušil, aby uklidnil (ruského prezidenta Vladimira) Putina," řekl dnes arizonský senátor v pořadu americké zpravodajské televize Fox News.

Podle Zaorálka situace na Krymu představuje „úplně jinou rovinu hrozby", než na kterou se měl zaměřovat dříve plánovaný radar v Česku. „Takový systém nic na současné situaci nezmění. Naše bezpečnost dnes navíc ohrožena není," sdělil ČTK šéf české diplomacie.

McCain prohlásil, že ruské obsazení Krymu předpovídal, a dodal, že nyní má starosti o východní Ukrajinu, vzhledem k tomu, jakých Putin zatím dosáhl „úspěchů".

Doporučil, aby USA provedly společná vojenská cvičení s armádami pobaltských zemí, které kdysi byly součástí někdejšího Sovětského svazu a které jsou prý nyní pod obrovským Putinovým tlakem. Vyzval také k přijetí Gruzie a Moldavska, jejichž části nyní Rusko také okupuje, co nejdříve do NATO.

Nepříjemný zákaz cestování

McCain uznal, že sankce v podobě zákazu cestování na Západ pro vysoce postavené ruské činitele jsou také přínosné. „Mohu vám zaručit, že pokud nebudou moci jet do Londýna se svými dětmi a dělat všechny ty věci, které mohou dělat, může to být (pro ně) hodně nepříjemné," řekl senátor.

Podle něj neexistuje pro USA možnost, jak krymskou krizi vyřešit vojensky. Putin prý obsadil Krym osvědčeným způsobem. „To je starý trik. Zaberete zemi. Necháte si to schválit v referendu. Devadesát procent to odsouhlasí," řekl.

Ruské obsazení Krymu označil za „do očí bijící porušení" budapešťského memoranda mezi Ukrajinou a Spojenými státy, Británií a Ruskem z roku 1994. Smlouva zaručila, že Krym je součástí Ukrajiny, a garantuje územní celistvost Ukrajiny.

Na Putinovy akce mají podle McCaina Spojené státy reagovat energicky. Washington by měl také vztahy s Putinem přehodnotit.

Systém protiraketové obrany, který před lety USA plánovaly zavést v Česku a v Polsku, měl podle tehdejších tvrzení sloužit obraně západní Evropy a hlavně USA před případným útokem mezikontinentální rakety z nepřátelských zemí, jako je pro Američany Írán. Rusko s jeho zřízením ostře nesouhlasilo. Nápad vznikl za vlády Obamova předchůdce George Bushe.