VYBERTE SI REGION

Na aukci v Londýně se Kubínův obraz vydražil za pět milionů korun

Londýn - Obraz Otakara Kubína se na první z aukcí, v nichž se dnes v Londýně nabízí díla českých umělců, prodal za 140.000 liber (4,9 milionu korun) bez aukční přirážky. Dražba moderního umění 20. století společnosti Sotheby's předcházela aukci děl českých avantgardních umělců ze sbírky Američanů Roye a Mary Cullenových, kde budou moci zájemci později odpoledne získat i slavný obraz Toyen Poselství lesa.

12.11.2014
SDÍLEJ:

Obrazy českých mistrů v síni Sotheby's.Foto: čtk

Kubínovo plátno s názvem Kubistická postava vzniklo v Paříži v roce 1914 a pochází ze sbírky avantgardního hudebního skladatele Georga Antheila. Jeho odhadovaná cena byla 80.000 až 120.000 liber a nakonec se obraz prodal ještě o něco dráže.

Cena se včetně aukční přirážky vyšplhala na 170.500 liber (téměř šest milionů korun). V českých aukcích se přitom cena nejdráže prodaného Kubínova obrazu letos dostala na 5,4 milionu korun (6,4 milionu korun s aukční přirážkou). Za tuto cenu se v květnu prodalo Zátiší s podnosem.

V aukci s názvem Umění 20. století - Jiný pohled se dnes nabízely zejména obrazy méně známých evropských umělců. Z českých tvůrců na ní kromě Kubína byl zastoupen například i Emil Filla, jehož zátiší z roku 1930 neznámý kupec vydražil za 65.000 liber (2,2 milionu korun) bez aukční přirážky.

Dvojnásobně překročený odhad

Nového majitele našlo i dílo od Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti, které se prodalo za 75.000 liber (2,6 milionu korun) bez aukční přirážky, fotografie Josefa Sudka či reliéf sochaře Otto Gutfreunda. Jeho cena více než dvojnásobně překonala původní odhad a dílo se vydražilo za 20.000 liber (více než 700.000 korun).

Pozornost českých sběratelů se dnes upírá hlavně k nadcházející aukci avantgardního umění ze sbírky manželů Cullenových, která by celkově měla vynést asi 60 milionů korun. Největší pozornost přitahují vrcholná díla surrealistů - malířky Toyen a jejího souputníka Jindřicha Štyrského.

Autor: ČTK

12.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Kardinálové chtějí od papeže odpověď, Vatikán mluví o skandálu

Vatikán - Za velmi vážný skandál označil předseda jednoho z nejvyšších soudů římskokatolické církve otevřený dopis čtveřice kardinálů, kterým žádají papeže o vyjasnění jeho názoru na rozvedené. Kardinálové z Německa, Itálie a USA odpověď Františka na svůj původní dotaz nedostali, proto s ním vyšli nedávno na veřejnost.

Zadeha v Praze znovu zadržela policie

Praha/Brno - Policie dnes v Praze zadržela obžalovaného podnikatele Sharama Abdullaha Zadeha, celý den u něj prováděla domovní prohlídku, uvedl v tiskové zprávě Zadehův mediální konzultant Jan Jetmar. Večer ho podle něj převezla k výslechu do Brna. Zadeh je obžalován z daňových úniků, hlavní líčení se koná u brněnského krajského soudu.

V Praze končí kongres evropských socialistů

Praha - V Praze dnes končí třídenní kongres Strany evropských socialistů. V rámci jednoho z diskusních panelů v Kongresovém centru promluví k účastníkům mimo jiné lídr britských labouristů Jeremy Corbyn. Jednání by mělo uzavřít přijetí deklarace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies