VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na aukci v Londýně se Kubínův obraz vydražil za pět milionů korun

Londýn - Obraz Otakara Kubína se na první z aukcí, v nichž se dnes v Londýně nabízí díla českých umělců, prodal za 140.000 liber (4,9 milionu korun) bez aukční přirážky. Dražba moderního umění 20. století společnosti Sotheby's předcházela aukci děl českých avantgardních umělců ze sbírky Američanů Roye a Mary Cullenových, kde budou moci zájemci později odpoledne získat i slavný obraz Toyen Poselství lesa.

12.11.2014
SDÍLEJ:

Obrazy českých mistrů v síni Sotheby's.Foto: čtk

Kubínovo plátno s názvem Kubistická postava vzniklo v Paříži v roce 1914 a pochází ze sbírky avantgardního hudebního skladatele Georga Antheila. Jeho odhadovaná cena byla 80.000 až 120.000 liber a nakonec se obraz prodal ještě o něco dráže.

Cena se včetně aukční přirážky vyšplhala na 170.500 liber (téměř šest milionů korun). V českých aukcích se přitom cena nejdráže prodaného Kubínova obrazu letos dostala na 5,4 milionu korun (6,4 milionu korun s aukční přirážkou). Za tuto cenu se v květnu prodalo Zátiší s podnosem.

V aukci s názvem Umění 20. století - Jiný pohled se dnes nabízely zejména obrazy méně známých evropských umělců. Z českých tvůrců na ní kromě Kubína byl zastoupen například i Emil Filla, jehož zátiší z roku 1930 neznámý kupec vydražil za 65.000 liber (2,2 milionu korun) bez aukční přirážky.

Dvojnásobně překročený odhad

Nového majitele našlo i dílo od Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti, které se prodalo za 75.000 liber (2,6 milionu korun) bez aukční přirážky, fotografie Josefa Sudka či reliéf sochaře Otto Gutfreunda. Jeho cena více než dvojnásobně překonala původní odhad a dílo se vydražilo za 20.000 liber (více než 700.000 korun).

Pozornost českých sběratelů se dnes upírá hlavně k nadcházející aukci avantgardního umění ze sbírky manželů Cullenových, která by celkově měla vynést asi 60 milionů korun. Největší pozornost přitahují vrcholná díla surrealistů - malířky Toyen a jejího souputníka Jindřicha Štyrského.

Autor: ČTK

12.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Leksa pečuje o hodiny v kostele sv. Josefa v Obořišti.
1

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

Bohuslav Sobotka na setkání lídrů států Evropské unie.
4 6

Sobotka po summitu EU: Deklarace obsahuje priority České republiky

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké.

Sivok před San Marinem: Vpředu máme hladové kluky, věřím jim

/ROZHOVOR od zvláštního zpravodaje Deníku/ Od českého národního týmu se zítra v San Marinu očekává čisté konto. Podle kapitána Tomáše Sivoka však právě první pohled klame, svěřence Karla Jarolíma, a speciálně obránce, nečeká jednoduchá práce.

Týdenní zkrat: Milujte se a množte se

V Česku vzrostl počet obyvatel na 10,6 milionu. Migrací přibylo 25 tisíc lidí. Jeden by doufal, že to je proto, že S umělým oplodněním pomáhají Češkám bratranci, ale prý za to můžou zase migranti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies