NASA nemá k dispozici originální pásky se záznamem přistání, které jsou zřejmě zničené. Upravila proto kopie.

Původní přímý přenos přistání byl zrnitý a přízračný. NASA a specializovaná hollywoodská firma proto záznam, který televize vysílaly 40. července 1969, vyspravily. Obrázky jsou teď ostřejší.

Například průzor skafandru prvního člověka na Měsíce, Neila Armstronga, byl na původních záběrech rozmazaný. Nyní je zřetelný a vidět jsou i odrazy v něm.

Původní záznam byl uložen na obrovských kotoučích pásek. Každá obsahovala 15 minut videozáznamu a 13 dalších kanálů s daty z Měsíce. NASA v sedmdesátých a osmdesátých letech měla pásek nedostatek, a proto jich zhruba 200.000 vymazala a znovu použila. Zřejmě mezi nimi byly i záběry z Měsíce, protože nejsou k nalezení.

Jeden z největších úspěchů

Posádka kosmické lodi Apollo 11 odstartovala z floridského Mysu Canaveral 16. července 1969. Trojice astronautů – Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins – se v rámci amerického vesmírného programu vydala k Měsíci a 20. července 1969 jej dobyla. Na povrch Luny v modulu Eagle sestoupili jako první lidé Armstrong a Aldrin, z nichž první, poté, co stanul na povrchu zemské oběžnice, pronesl památná slova o malém krůčku pro člověka, ale velkém skoku pro lidstvo.

Americký program přistání člověka na Měsíci vyhlásil v roce 1961 prezident USA John Fitzgerald Kennedy. Projekt realizovaný Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) stál kolem 25 miliard dolarů a zaměstnával 400.000 lidí.

Hned na počátku ho postihlo neštěstí. Apollo 1 bylo zničeno požárem ještě na rampě a zahynuli přitom tři astronauti. Několik následujících letů proto bylo bezpilotních. Nakonec se však v letech 1969 až 1972 na Měsíc podíval tucet astronautů a projekt Apollo zůstává dodnes jedním z největších úspěchů amerického vesmírného programu.