Aliance tak prý má opět přímou linku na ruskou armádu. Komunikační kanály jsou podle sdělení poskytnutého listu nepřetržitě otevřené a jsou pravidelně prověřovány. V Bruselu nicméně neupřesnili, kdy byl systém uveden do provozu.

„NATO a ruské vojenské úřady udržují komunikační spojení. Jak vrchní velitel sil v Evropě, tak předseda Vojenského výboru NATO mají možnost spojit se se svými ruskými kolegy," sdělila aliance na dotaz německého listu.

Podle FAZ byla ruské straně minulý týden předána kontaktní čísla. Celá záležitost je prý přitom klasifikovaná jako „tajná".

Deník tvrdí, že jde o výsledek iniciativy německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. Loni v prosinci vzhledem k napětí souvisejícím s konfliktem na Ukrajině navrhl znovu zřídit pravidelné spojení pro krizové případy.

V pozadí tohoto návrhu byl zvýšený počet letů ruských dálkových bombardérů, které mohou nést jaderné zbraně, píše FAZ. Jen během loňského roku letouny NATO ve čtyřech stovkách případů zasahovaly v evropském vzdušném prostoru proti ruským bojovým letadlům, které měly vypnuté transpondéry a nehlásily se.

Deník v souvislosti s novým spojením Severoatlantické aliance s ruským velením připomíná „horkou linku" mezi Washingtonem a Moskvou, kterou Spojené státy a bývalý Sovětský svaz mezi sebou zřídily po kubánské krizi z roku 1962, která hrozila jaderným konfliktem.