Do leteckých akcí nad touto severoafrickou zemí se zatím zapojuje jen menšina členských zemí aliance.

Na leteckých útocích v Libyi se podílí jen osm z 28 členských států aliance, Česko mezi nimi není. Z některých zemí, které se zapojují, tak zaznívají hlasy volající po větším zapojení i dalších spojenců.

"Samozřejmě někteří ze spojenců a partnerů, kteří nesou těžké břímě (libyjské operace), se začínají ptát, zda by nebylo možné poněkud rozšířit účast," řekl už dříve v tomto týdnu šéf 28členné aliance Anders Fogh Rasmussen.

Všichni spojenci v alianci se shodují v tom, že režim plukovníka Muamara Kaddáfího musí skončit, ovšem ne všichni jednoznačně sdílejí názor, že vojenská akce je nejlepší cestou k tomu, aby toho bylo dosaženo. Z dosavadních prohlášení se nezdá, že by mezi "nezapojenými" existovala nějaká velká vůle tento stav změnit.

"Německo zaujímá stále stejný postoj, žádné vojenské zapojení," řekl při příjezdu náměstek německého ministra obrany Christian Schmidt.

Debata se kromě další udržitelnosti operace bude do značné míry točit také kolem její budoucnosti. Zejména půjde o to zamyslet se nad tím, zda a případně jak se bude v "libyjské otázce" angažovat NATO poté, co se podaří naplnit cíle současné operace (buď pád režimu Muamara Kaddáfího nebo stažení jeho vojsk a umožnění přísunu humanitární pomoci).

Aliance podle diplomatů nechce pak už hrát nějakou klíčovou roli, ta by měla zřejmě připadnout OSN.