Podle prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) navíc do recese začíná sklouzávat celá eurozóna.

V posledním čtvrtletí tohoto roku by podle organizace sídlící v Paříži měl hrubý domácí produkt patnáctky států používajících euro zaznamenat pokles o celé jedno procento.

Propad v Německu, který ve třetím čtvrtletí činil půl procenta, negativně ovlivní hospodářskou situaci v Česku, především export. Do Spolkové republiky směřuje třetina českého vývozu.

„Problémy eurozóny na nás dopadnou citelně. Projeví se dodatečně i nadhodnocený kurz české koruny, především v oblasti vývozu. Otázkou zůstává, jak silný bude vliv jednoprocentního poklesu eurozóny. Náš odhad je takový, že vzhledem ke snížení vývozu i domácí poptávky by růst HDP České republiky měl v roce 2009 klesnout z letošních 4,2 na 2,5 procenta,“ řekl Deníku David Marek ze společnosti Patria Finance.

Masivní propouštění

Recesi v Německu nastartovaly právě nevalné výsledky tamního exportu.

„Negativní dopad na HDP měla především sféra zahraničního obchodu,“ říká se ve zveřejněné zprávě Spolkového statistického ú­řadu.

Německý vývoz se v září snížil oproti srpnu o více než 11 procent, průmyslová výroba v zemi poklesla o 3,6 procenta.

Automobilka Volkswagen v této souvislosti oznámila propuštění 25 tisíc zaměstnanců z přidružených odvětví. Siemens AG, největší strojírenský podnik v Evropě, se zbaví více než 15 tisíc lidí.

Naposledy se Německo ocitlo v recesi v první polovině roku 2003. Ta letošní je nejhorší za posledních 12 let. A má být ještě hůř.

„Pokud jsou dnes zveřejněná čísla špatná, výsledky za poslední čtvrtletí budou ještě horší,“ tvrdí analytik společnosti ING Financial Markets Carsten Brzeski.

Celoroční růst HDP Spolkové republiky by tak měl ve srovnání s loňským rokem činit maximálně 0,9 procenta.

„Pět moudrých“ to vidí černě

Ekonomičtí poradci německé vlády, tzv. „pět moudrých“, jsou přesvědčeni, že příští rok nezaznamená Německo vůbec žádný růst.

Po kancléřce Angele Merkelové žádají proto navýšení „záchranného balíčku“ v hodnotě 50 miliard eur, který minulý týden schválil její kabinet, a další investice do infrastruktury i vzdělání. A to i za předpokladu, že to bude znamenat další nárůst státního dluhu.

Pokud se v rámci eurozóny sníží HDP v průměru o půl procenta, mělo by se to podle bankovních analytiků v ČR projevit poklesem o 0,3 procenta. Pro české exportéry tak nastanou těžké časy. Snížení objednávek z Německa je patrné již nyní.

Washingtonský summit G 20

Současnou krizí se bude zabývat summit dvacítky průmyslově vyspělých a rychle se rozvíjejících zemí (G20), který na tento víkend svolal do Washingtonu odstupující americký prezident George Bush.

V rámci francouzské delegace by se ho měl zúčastnit také český ministr financí Miroslav Kalousek. Před čtrnácti dny se na tom během své schůzky v Paříži dohodli český premiér Mirek Topolánek a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.