Nevidomým svitla nová naděje. Alespoň tedy některým z nich.
Tým německých vědců z oční kliniky působící při univerzitě v Cáchách představil v těchto dnech protézu, s jejíž pomocí by lidem trpícím degenerativním onemocněním sítnice mohl být částečně navrácen zrak.

Přibližně dva centimetry dlouhá tyčinka, která se vkládá do oka, totiž umožňuje vnímat hrubý obrys okolních předmětů. Informace týkající se okolního světa předávají na sítnici miniaturní titanové elektrody, které stimulují nervové buňky vedoucí k očnímu nervu.

„V současnosti vytváří mikročip pětadvacet bodů, z nichž se skládá výsledný obraz, dalším cílem je mikročip se dvěma až čtyřmi sty bodů,“ vysvětlil v rozhovoru pro internetovou verzi týdeníku Der Spiegel vedoucí vědeckého týmu dr. Peter Wachtler.

Při nemoci zvané retinis pigmentosa, v laických kruzích označované jako šeroslepost, odumírají na sítnici buňky citlivé na světlo, které tak nemohou na oční nerv předávat žádné impulsy. Hlavním příznakem nemoci je postupná ztráta schopnosti vnímat barvy a kontrasty. Ve světě touto chorobou trpí přibližně tři miliony osob.

Podle doktora Wachtlera by vývoj nové oční protézy mohl do tří let pokročit tak daleko, že by se tato pomůcka ocitla na trhu. Kompletní vidění slepým lidem sice navrátit nemůže, pomohla by jim však alespoň částečně se orientovat v místnosti.