Dát si ke kulatým narozeninám nového prezidenta? Proč ne. Ale teď ještě koho. Herce, který ještě před dvěma lety honil zločince jako komisař Bruno v seriálu „Místo činu“ – Petera Sodanna, kandidáta postkomunistů? Řemeslníka, lidového písničkáře, který byl členem neonacistické organizace Vikingská mládež, již úřady v roce 1994 zakázaly – Franka Rennickeho? 

Ani jeden z nich nemá šanci stát se v sobotu novým německým prezidentem. Vedle těchto dvou „komparsistů“ stojí totiž dva jiní a silní soupeři. K 60. narozeninám vzniku státu si u našich sousedů nadělují jednu z nejdramatičtějších voleb prezidenta v historii.

Zatímco v berlínském zámku Bellevue vládne, a chce vládnout dál, neobyčejně populární, ale na druhé straně suchopárný, někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu Horst Köhler, za zády má už podruhé za sebou akční rivalku – Gesine Schwanovou.

Vtipná a osobitá politoložka, která je svým způsobem ojedinělým zjevením na německé scéně a která má zásluhy na dnešních dobrých německo-polských vztazích. Myslí proevropštěji. A lidsky?

Když někdo potřebuje vysvětlit nějakou složitou situaci, obrátí se na ni, protože mluví jednoduše, přitom ale věcně správně. I tak ale nedávno nevstoupila do kampaně příliš šťastně.

Její výrok, že se obává sociálních nepokojů kvůli hospodářské krizi v Německu, musel odmítnout i Frank-Walter Steinmeier, lídr sociálních demokratů, kteří Schwanovou navrhli. Uškodila si i rozhovorem, v němž odmítla někdejší komunistickou NDR označit za bezprávný stát. Takový pojem podle ní implikuje, že bezprávím bylo vše, co se v komunistické zemi dělo. „Tak daleko bych v hodnocení NDR nezacházela,“ poznamenala.

„Tím se pro nás zdiskvalifikovala. Podpora deseti našich volitelů Köhlerovi je tudíž jasná,“ řekl místopředseda sdružení Svobodných voličů Hubert Aiwanger.

Právě oni mohou být jazýčkem na vahách. Čeká se „loterie“ s hlasy. Navíc i v Německu existují přeběhlíci.

Köhlerovi před pěti lety uteklo při tajné volbě „z jeho tábora“ osmnáct volitelů.

Tomáš Procházka, Anna Marková