Wulff čelí podezření ze zneužití postavení v době, kdy byl premiérem spolkové země Dolní Sasko, a dalším aférám z období před rokem 2010, kdy nastoupil do čela země.

Do zvolení nové hlavy státu bude nejvyšší funkci přechodně zastávat bavorský premiér Horst Seehofer, který nyní předsedá horní komoře parlamentu, Spolkové radě.

"Německo potřebuje prezidenta, který se může bez omezení věnovat národním i mezinárodním výzvám. Prezidenta, který se těší důvěře velké většiny obyvatel. Vývoj posledních dnů a týdnů ukázal, že důvěra ve mě a tím i moje možnosti jednat jsou značně omezeny," vysvětlil Wulff v přímém televizním přenosu důvody své okamžité demise.

Obchodní styky

Wulff kvůli aférám již delší dobu čelil výzvám, aby odstoupil, což ale odmítal. Vše odstartovalo v prosinci odhalení, že jako dolnosaský premiér získal výhodou půjčku na dům od manželky známého podnikatele, obchodní styky s ním ale tehdy popřel. Později vyšlo najevo, že se Wulff pokoušel zabránit zveřejnění těchto informací údajně výhrůžným telefonátem šéfredaktorovi deníku Bild.

Německý tisk navíc upozornil na další politikovy vazby s vlivnými podnikateli, u nichž trávil bezplatné dovolené. Osudnou se mu stala rekreace na ostrově Sylt v roce 2006, kterou zaplatil filmový investor David Groenewold. Dolnosaská vláda pod Wulffovým vedením ve stejné době nabídla jeho firmě finanční záruky. Ty Groenewold sice nevyužil, podle státního zastupitelství v Hannoveru se tím ale Wulff mohl dopustit zneužití svého postavení.

Zastupitelství proto ve čtvrtek požádalo parlament, aby byl prezident zbaven imunity a mohl být vyšetřován.
"Pokud jde o nadcházející právní prošetřování mé osoby, jsem přesvědčen, že povede k úplnému očištění. Ve svých úřadech jsem vždy jednal podle práva. Udělal jsem chyby, ale byl jsem vždy upřímný," uvedl dnes Wulff.

Rána pro Merkelovou

Německá hlava státu se vůbec poprvé v dějinách ocitla v hledáčku vyšetřovacích orgánů, což jen zesílilo tlak na Wulffovu rezignaci. Podle německých médií se prezidentova pozice stala neudržitelnou. Kromě opozice totiž po jeho odstoupení začali volat i někteří představitelé vládního tábora, který doposud za bývalým místopředsedou kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU) stál. Jeho pád tak bude ranou i pro Merkelovou, která ho do nejvyšší funkce prosadila a až dosud ho navzdory sílící kritice hájila.

Také dnes nad jeho rezignací vyjádřila kancléřka hlubokou lítost a vyzdvihla Wulffův přínos během 17 měsíců, které strávil v čele Německa. Na jeho nástupci se chce dohodnout s opozicí.

Dvaapadesátiletý Wulff je druhým německým prezidentem v řadě, který předčasně složil funkci. V květnu 2010 abdikoval jeho předchůdce Horst Köhler kvůli kontroverznímu vyjádření, že by Německo mělo využít své vojenské přítomnosti v Afghánistánu i k prosazování svých hospodářských zájmů.

Christian Wulff byl německým prezidentem přes rok a sedm měsíců

- Narozen 19. června 1959 v dolnosaském Osnabrücku.

- Vystudoval práva na univerzitě v Osnabrücku, později měl advokátní praxi.

- Od roku 1975 je členem Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU; od zvolení prezidentem měl členství přerušené). V letech 1994-2008 byl předsedou CDU v Dolním Sasku.

- Od roku 1994 byl do svého zvolení prezidentem poslancem dolnosaského zemského sněmu, od března 2003 do června 2010 pak předsedou vlády Dolního Saska.

- Prezidentem byl od 2. července 2010. Nejmladší prezident Německa od druhé světové války byl zvolen až ve třetím kole 30. června 2010.

- Wulff je od března 2008 podruhé ženatý, z prvního manželství má dceru Annalenu. S nynější manželkou Bettinou má syna Linuse Floriana.

- V ČR byl jako prezident dvakrát, v listopadu 2010 se setkal se svým českým protějškem Václavem Klausem, loni v prosinci se účastnil pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla.


Ostatní:
- Předloni v říjnu vyvolal kontroverzi svým výrokem o tom, že islám je stejnou součástí Německa jako křesťanství a židovství. S tímto názorem ale tvrdě narazil v CDU a odmítla ho i většina Němců.

- Od loňského prosince čelil kritice kvůli soukromé půjčce na dům ve výši 500.000 eur, kterou přijal ještě před nástupem do křesla hlavy státu. Výhodnou půjčku údajně získal kvůli svým vztahům se zámožnými podnikateli, s nimiž trávil bezplatné dovolené. Za rozruch kolem půjčky se Wulff omluvil, letos v lednu ale vyšlo najevo, že osobně vyvíjel tlak na šéfredaktora nejčtenějšího německého deníku Bild Kaie Diekmanna, aby chystaný materiál o půjčce nezveřejňoval a hrozil právními kroky. Wulff pak přiznal, že "telefonát šéfredaktorovi deníku Bild byla vážná chyba". Státní zastupitelství v Hannoveru ve čtvrtek požádalo, aby byl Wulff zbaven imunity. Údajně existuje dostatečné podezření, že zneužil svého někdejšího postavení ministerského předsedy v Dolním Sasku.

- Wulffova aféra obohatila slovník Němců o nové slovo - wulffování. Podle jednoho významu jde o vypovídávání se na telefonním záznamníku (právě na ten totiž prezident namluvil svůj vzkaz pro šéfredaktora Bildu), podle druhého jde o to, že člověk neřekne přímo pravdu, ale nechce vypadat ani jako lhář.

- Nedávno se v médiích objevilo podezření, že Wulff ještě jako dolnosaský premiér získal za nestandardních podmínek vůz české automobilky Škoda. Podle magazínu Der Spiegel to bylo v době, kdy Wulff zastupoval Dolní Sasko v dozorčí radě koncernu Volkswagenu, jemuž mladoboleslavský závod patří. Podle Spiegelu tím mohl Wulff porušit zákon o výkonu ministerské funkce.

ČTĚTE:Německý prezident Wulff kvůli aféře odstoupit odmítá