V Tunisku, které je skoro měsíc dějištěm demonstrací proti vysoké nezaměstnanosti, při dalším z protestů v sobotu zemřeli čtyři lidé a šest osob bylo těžce zraněno. Informovala o tom dnes agentura AFP. Sobotní nepokoje se konaly poblíž města Kaserín, které je na jihozápadě země. Nepokoje, jichž se účastní především mladí lidé, si od prosince vyžádaly už šest životů.

Zatímco vláda je označuje za záležitost ojedinělých extremistů, hlavní odborová organizace se za demonstrující postavila a jejich požadavky označila za legitimní. Policejní střelbu proti demonstrantům považuje za neoprávněnou.

Zatím posledním místem střetu s policí bylo v sobotu město Tála. Nespokojení lidé tam zapálili banku a další úřední budovy a vůbec poprvé od prvních prosincových protestů byla nasazena armáda, aby chránila vládní budovy.

Zakročila policie

Při pátečním protestu v provincii Sídí Bú Zíd policisté zranili pět lidí. Tamní akce měla být původně poklidnou demonstrací středoškoláků. Postupně se k nim ale připojili i ostatní občané a policie nakonec proti nim použila slzný plyn i ostrou munici.

Za symbol současných protestů je považován šestadvacetiletý Tunisan, který se na protest proti zabavení svého prodejního stánku v prosinci upálil. O něco podobného se v sobotu pokusili další lidé. Jedním z nich byl dvaapadesátiletý otec čtyř dětí, který se chtěl upálit u tržiště v Sídí Bú Zídu. Další dva pak chtěli svůj život ohněm ukončit v Kaserínu.

USA, které se považují za spojence Tuniska, v pátek předvolaly tuniského velvyslance a žádaly ho, aby Tunis respektoval svobody občanů a neblokoval jejich přístup k internetu.

Tunisané si protesty chtějí vynutit pracovní příležitosti a investice do ekonomiky. Tunisko je považováno za jednu z nejstabilnějších zemí regionu. Od vyhlášení nezávislosti v roce 1956 mělo dva prezidenty a hovoří se o něm jako o příkladu stability a prosperity arabského světa.
Nepokoje se z Tuniska rozšířily minulý týden i do sousedního Alžírska. Tamní události si vyžádaly dva mrtvé a stovky raněných. Hlavním motivem nespokojenosti Alžířanů je citelné zdražování a nezaměstnanost. Vláda v sobotu rozhodla o zmrazení cen základních potravin. I přesto se v sobotu konaly nové protesty ve dvou městech na východě Alžírska.