Strana podle Merkelové analyzovala během dnešního jednání důvody, proč ztratila voliče ve prospěch FDP a protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD).

Především druhou skupinu voličů chce CDU získat zpět prostřednictvím dobré politiky a řešení problémů, dodala kancléřka. Spekulace o předčasných volbách odmítla. 

Jak píše agentura Reuters, navzdory uprchlické krizi, během které Merkelová umožnila do země vstup více než milionu uprchlíků, její konzervativní blok získal 33 procent hlasů a ztratil pouze 8,5 procenta. Přesto to je nejhorší výsledek od roku 1949.

Angela Merkelová po vyhlášení výsledků voleb
Merkelová vyhrála německé volby, získala ale historické minimum hlasů

Konečné výsledky:CDU/CSU (33,0 %), SPD (20,5 %), AfD (12,6 %), FDP (10,7 %), Levice (9,2 %), Zelení (8,9 %). Stránky centrální volební komise ZDE

Ve hře o vládní koalici je teď několik možností. Merkelová nechce "zavírat dveře" před jednáním se svými současnými koaličními partnery z SPD. Její čtvrté volební období by tak mohlo být ve znamení velké koalice. Podle agentury Reuters by mohlo jít o nejsilnější koaliční blok.

Jestli ve vznikající koalici sociální demokraté zasednou, není jisté. Jejich lídr Martin Schulz se po oznámení výsledků voleb nechal slyšet, že strana nemá na výběr a musí jít do opozice "bránit demokracii před těmi, kdo ji zpochybňují a útočí na ni." Jeho strana totiž s 20,5 procenty zaznamenala nejhorší výsledek od doby druhé světové války. 

"Slyšela jsem slova SPD, nicméně bychom měli zůstat v kontaku," řekla Merkelová na tiskové konferenci.

"Myslím, že za stabilní vládu mají zodpovědnost všechny strany," dodala.

Německá Jamajka

Podle Reuters ale největší koaliční potenciál nabízí uskupení s pravicovými liberály FDP, kteří navrhují například nižší daně pro bohaté, a zelenými, kteří zase požadují řadu regulací nejen pro firmy. Strany se rozcházejí v názorech na životní prostředí, daně i migraci. 

Lídr FDP Christian Lindner oznámil, že jeho strana s koalicí s konzervativci a zelenými nemůže souhlasit. Za nutné považuje reevidovat německou energetickou politiku a fiskální politiku eurozóny. Je však smířlivý s Evropou a chce mít dobré vztahy se silnou Francií.

Koalice, které se zatím přezdívá Jamajka, podle barev stran - CDU/CSU, FDP a zelení - připomínající jamajskou vlajku, je rovněž zatím nejistá. 

Boris Johnson a Lubomír Zaorálek
Práva Čechů v Británii zachováme i po brexitu, ujišťoval Johnson v Praze

 

Zdroj: Youtube

V Bundestagu nově zasedne AfD, na jejichž předvolebních mítincích řečnil Václav Klaus. Straně k vítězství dopomohla texaská marketingová agentura Harris Media, která stojí za primárkami amerického prezidenta Donalda Trumpa. Toto pravicové uskupení získalo 12,6 procenta hlasů. Je to výsledek, který přesáhl předvolební odhady, jež přisuzovaly AfD 11 procent hlasů. V koalici se s ní ale zatím nepočítá.

"Někteří se snažili AfD ignorovat, jiní o ní mluvili jako o pravicových extrémistech a nacistech. To je ale nebezpečné, protože to vyvolává pocit solidarity mezi jejími příznivci," řekl Oskar Niedermayer, polský vědec působící na Svobodné univerzitě Berlín. 

Jak píše agentura Reuters, mnoho Němců vidí za vzestupem AfD snahu narušit status quo tradičních stran a jejích politiků, jak například ilustruje příklad Donalda Trumpa nebo britského brexitu.

Ilustrační foto.
Vláda dá zemědělcům peníze za letošní sucho a mrazy