Zatímco ještě nedávno mělo být cílem úderu amerických raket omezení bojové síly syrské armády a zároveň odstrašení před jejími novými chemickými útoky, nyní se Pentagon má zaměřit především na první část úkolu, tedy na ničení syrských cílů. Počet těchto cílů, kterých prý původně bylo na padesát, se má zvýšit.

Asad podle informací amerických a evropských špionážních služeb v očekávání amerického útoku přemístil část strategicky důležitých jednotek do bezpečnějších regionů. Vojáky věrné režimu na kritických místech nahradil méně loajálními jednotkami a vězni, které hodlá využít jako lidských štítů. Některé jednotky byly prý přesunuty do škol a univerzitních kolejí.

Americká vláda chce plánování útoku podle těchto manévrů upravit. Poprvé zároveň připouští nasazení amerického a francouzského letectva, které by mělo syrské vojenské objekty napadnout. Dříve se hovořilo pouze o použití raket s plochou dráhou letu Tomahawk odpalovaných z bojových lodí. Washington podle The New York Times zároveň zesiluje tlak na Severoatlantickou alianci, aby se její síly do akce zapojily.

Cílem mají být vojenské jednotky

Americké údery nemají mířit přímo na sklady chemických zbraní, protože taková akce by mohla způsobit katastrofu. Cílem mají spíš být vojenské jednotky, které se na výrobě a skladování jedovatých bojových látek podílejí. Napadena mají být i velitelská stanoviště a raketové a dělostřelecké baterie, která údajně v srpnu chemický útok na předměstí Damašku provedly.

Šéf sboru náčelníků štábů USA Martin Dempsey už dříve naznačil, že americké zbraně budou útočit také na syrskou protivzdušnou obranu a sklady raket dlouhého doletu. Cílem celé akce má být zasazení citelných úderů syrské armádě. Rozsah plánované akce se ovšem podle činitelů Bílého domu zvyšuje „jen postupně, nikoli v násobcích".