VYBERTE SI REGION

OBSE proti omezování svobody tisku v Maďarsku

Budapešť – Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) znovu kritizovala kontroverzní maďarský mediální zákon, a to i navzdory změnám, které v pondělí pod tlakem Evropské komise schválili maďarští poslanci.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

OBSE soudí, že zákon stále porušuje závazky, které na sebe vzalo 56 členských zemí v oblasti svobody médií.

„Tento zákon může být stále zneužit k umlčení nesouhlasných hlasů v Maďarsku, a to navzdory změnám přijatým na žádost Evropské komise,“ řekla zástupkyně OBSE pro svobodu médií Dunja Mijatovičová.

Kritizuje zejména vysoké pravomoci Mediální rady, která dohlíží na média a kterou obsadili lidé blízcí současné vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána. Nelíbí se jí ani vágní formulace některých paragrafů, povinná registrace médií a také výše pokut.

Mijatovičová uvádí, že organizace zaslala 28. února do Budapešti nótu s právními radami, jak uvést zákon do souladu s normami OBSE.

„Tato doporučení nebyla ve schváleném dokumentu zohledněna, ale můj úřad je připraven Maďarsku pomoci,“ řekla Mijatovičová.

Umlčování tisku

Budapešť souhlasila s úpravou mediálního zákona po kritikách evropských partnerů, kteří se obávají, že by právní předpis mohl sloužit k umlčování tisku. Dodatky přijaté v pondělí se týkají požadavku na vyváženost zpravodajství nebo registraci médií, pokut a svobody vyjadřování.

Parlament z normativního aktu například vyškrtl paragraf, podle nějž byly zakázány „urážky“ osob nebo skupin. Zakázáno zůstává „štvaní“ proti osobám, národům, etnickým a náboženským skupinám. Požadavek na „vyváženost zpravodajství“ se už nevztahuje na internetové servery, blogy a debaty ani na zahraniční zpravodaje.

Jiné právní důsledky

Zahraničním médiím a novinářům působícím v zemi už nehrozí vysoké peněžní pokuty za porušování mediálního zákona, pouze „jiné právní důsledky“. Pro maďarské vlastníky médií ale pokuty zůstávají v platnosti, včetně těch, kteří „přenesli své sídlo formálně do jiné země EU, aby se vyhnuli působení maďarského mediálního zákona“.

Kontroverze kolem mediálního zákona zastínily začátek maďarského předsednictví EU, kterého se Budapešť ujala 1. ledna, tedy ve stejný den, kdy kontroverzní právní předpis vstoupil v platnost.

Autor: ČTK

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto

Policisté zadrželi muže podezřelého z únosu šestileté dívky

Malou dívenku odlákal v pondělí cizí muž do lesoparku v Třinci. Policisté je oba společně našli po několika desítkách minut, když do akce nasadili i vrtulník s termokamerou. Kriminalisté zjišťují, jestli se jednalo o sexuálně motivovaný čin.

Iniciátoři brněnského referenda poslali pozdě jména do komisí

Brno – Občanská aliance Referendum 2016, která je iniciátorem lidového hlasování o budoucnosti brněnského nádraží, propásla termín, do kterého měla poslat své zástupce do centrální volební komise a do okrskových volebních komisí. Město nyní řeší, zda existuje cesta, jak zástupce aliance do centrální komise dostat. V městských částech mohou zástupci být, avšak ne jako delegáti přípravného výboru referenda. Záleží na přístupu starosty každé městské části, řekl na úterní tiskové konferenci brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies