Hrával hokej a fotbal, proháněl se na lyžích či brázdil řeky na kajaku. Pro Jana Pavla II. byl sport velkou vášní. Teď by se mohl stát patronem sportovců.

Polsko žije blížícím se blahořečením svého krajana a lidé řeší, koho by měl zesnulý papež v budoucnu ochraňovat.

Minimálně jednomu sportovci už papež pomáhá. Po nedávné vážné nehodě si polský pilot formule 1 Robert Kubica vyžádal papežovy relikvie, aby mu pomohly k rychlému uzdravení. Z Říma mu zaslali amulet s kapkou papežovy krve a kousek jeho oblečení.

Ačkoliv papež Benedikt XVI. svého předchůdce blahořečí až 1. května, už nyní se objevuje mnoho dalších návrhů, komu by mohl být podobně jako jiní světci a blahoslavení patronem. Jak ale napsal nedávno deník Gazeta Wyborcza, nebude to snadné vybírání.

Papež byl totiž tak všestranný, že si ho lze těžko spojit jen s jednou skupinou či činností. Některé ale mají nad jinými „navrch“. Které to jsou?

Nabytá svoboda, solidarita s druhými, patron rodiny?

Biskup Tadeusz Rakoczy by byl pro to, aby se Jan Pavel II. stal patronem rodiny. „Kolikrát se setkával s rodinami v Římě i na celém světě, a jak často o nich mluvil a psal,“ připomněl.

Podle Slawomira Odera, který má ve Vatikánu blahořečení Jana Pavla II. na starosti, se díky jeho modlitbám mnoho párů, jež nemohly počít dítě, stalo rodiči.

Měl by proto prý držet ochrannou ruku nad neplodnými manželskými páry.

Jiní představitelé katolické církve vyzdvihují zásluhy Jana Pavla II. na pádu komunismu v Polsku a rozvoji demokracie.

Kardinál Stanislaw Dziwisz, papežův nejbližší spolupracovník, nedávno navrhl, aby se stal patronem znovu nabyté svobody a solidarity s druhými. „Myslím, že by mohl být prohlášen za patrona lidských práv, od svého prvního veřejného projevu mluvil o právu lidí na svobodu,“ řekl Robert Nencek, mluvčí krakovské arcidiecéze.

'Nedovádějme to k absurditě'

Návrhy padají i ve Vatikánu. „Jako člověk, který celý život sportoval, by se po blahořečení měl stát patronem sportovců,“ citovala italská agentura Ansa kardinála Josého Saraivu Martinse.

Nic prý nebrání tomu, aby se Jan Pavel II. stal ochráncem hned několika skupin. Biskup Tadeusz Pieronek, který vedl tribunál, jenž od polských svědků shromažďoval důkazy o zázracích, které papež vykonal, se snaží horlivce mírnit.

„Lidé budou navrhovat, aby se Jan Pavel II. stal patronem kajakářů, jiní ho budou chtít za patrona lyžařů, nedovádějme to k absurditě,“ vyzval Pieronek.

Někteří čeští patroni

I Češi se mohou pochlubit řadou svatých patronů.

Svatý Václav. Zavražděný český kníže je patronem Českých zemí, ale i junáků či sládků.

Anežka Česká. Dcera krále Přemysla Otakara I. žila ve 13. století. Je patronkou Čech, nemocných, chudých a trpících. Svatořečil ji v roce 1989 právě Jan Pavel II.

Cyril a Metoděj. Byzantští věrozvěstové jsou patrony Evropy a všech slovanských národů.

Jan Nepomucký. Ve 14. století umučený duchovní je patronem vorařů, lodníků, mlynářů, zpovědníků či šťastného návratu. Proto má často umístěny sochy na rozcestích či mostech.

Svatý Prokop. Benediktinský mnich je patronem horníků a rolníků.

(jhr, čtk)