Ze spálenišť nicméně stále stoupá dým, oznámily ruské úřady.

"V současné době byla všechna ohniska požárů, vzniklých po výbuších v arzenálu, plně lokalizována, otevřené plameny nešlehají, ze spálenišť se dýmí. Hasiči a záchranáři dokončují svou práci a chystají se v nejbližší době předat objekt zpět ministerstvu obrany," řekla agentuře Interfax mluvčí udmurtské správy ministerstva pro mimořádné situace Natalja Kudrjašovová.

V areálu armádního skladu u vsi Pugačovo, kde v noci na pátek vypukl požár, zůstává sedm doutnajících spálenišť a pracují tu armádní ženisté, uvedla agentura ITAR-TASS s odvoláním na místní úřady.

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy potrvá rok, než se základnu podaří uvést do původního stavu, protože na místě zůstává množství nevybuchlé munice. Jen dnes tu ženisté našli více než 700 nebezpečných předmětů.

Do okolních vsí se nicméně už smělo vrátit civilní obyvatelstvo, ale zatím bez dětí. V obcích funguje dodávka vody a elektřiny, pracuje se na obnově připojení plynu. Hmotné škody se upřesňují.

Ošetřit podle ministerstva pro mimořádné situace potřebovalo celkem 91 lidí, z nichž 42 muselo být hospitalizováno: 15 se zraněním a dalších 27 kvůli stresu a zhoršení chronických nemocí. Nyní v nemocnicích zůstává 37 pacientů. Psychologové poskytli pomoc ve více než dvou tisících případů.
Již dříve udmurtské úřady oznámily úmrtí dvou starších osob, údajně v důsledku srdečního selhání způsobeného rozrušením.

Udmurtské úřady do evakuovaných vsí vyslaly na pět stovek policistů, aby zabránili loupežím. V sobotu strážci zákona zatkli sedm lidí, případy drancování však byly ojedinělé.

Na likvidaci požáru se podílelo více než 1300 hasičů a záchranářů s 232 kusy hasičské techniky, včetně tří tanků. Protipožární letouny a vrtulníky, které už operaci završily, svrhly na plameny více než 2200 tun vody.

Příčina požáru, který se postupně zmocnil dvou desítek muničních skladů se 170.000 dělostřeleckými granáty a raketami, ještě nebyla oficiálně zjištěna. Neoficiálně se hovoří o nedopalku či elektrickém zkratu.

Ve vojenském objektu podle listu Kommersant panoval "naprostý chaos a nepořádek", porušovala se veškerá pravidla a vojáci nebyli náležitě vycvičeni. Sklady se chystaly na přestěhování do větší vzdálenosti od obydlených míst. Prý je čirá náhoda, že při neštěstí neutrpěl žádný ze tří stovek narychlo převelených vojáků, kterým do konce armádní služby zbýval měsíc. Po vypuknutí požáru byli odvedenci evakuováni a na místě zůstali jen profesionální vojáci.

Na poměry ve vojenském areálu stěžovali i příbuzní vojáků

"Napsal jsem vojenské prokuratuře 1. června a upozornil na porušování bezpečnostních předpisů. Telefonoval jsem i na prokuraturu iževské posádky, ale stejně jsem nedostal odpověď na žádnou otázku," postěžoval si otec jednoho z vojáků Andrej Čukalin.

I podle generála Nikolaje Svertlikova neštěstí vypovídá o porušování pravidel a o palčivém nedostatku odborníků na likvidaci munice. V dobách, kdy ještě působil jako náčelník štábu správy pro dělostřeleckou a raketovou munici, směli v muničních skladech pracovat jen specialisté s tříletou praxí, ale teď jsou na tuto práci nasazováni i vojáci, kteří do armády byli povoláni na roční službu.

Prezident Dmitrij Medveděv hned v pátek naznačil, že kvůli nejnovějšímu neštěstí v Udmurtsku lze brzy čekat vlnu sesazování odpovědných armádních velitelů.