Podle zprávy týmu nezávislých expertů OSN zveřejněné v Ženevě zabily syrské jednotky od vypuknutí nepokojů v půli března stovky dětí a spáchaly další „zločiny proti lidskosti“.

Podle údajů k počátku listopadu zabily vládní síly nejméně 256 dětí, z nichž některé umučily k smrti. Muži a chlapci byli ve vojenských věznicích sexuálně zneužívání a dvouletá dívka zastřelena, jen aby z ní nemohla vyrůst budoucí demonstrantka, citovala agentura AP ze zprávy expertního týmu, kterou v pondělí předložil Radě OSN pro lidská práva.

Syrské vládní bezpečnostní složky podle ní používaly nepřiměřené síly a „střílely bez výběru na neozbrojené demonstranty“.

„Spáchané zločiny zahrnují vraždy, mučení, znásilňování a další formy sexuálního násilí,“ citovala AP vedoucího týmu, brazilského profesora Paula Sergia Pinheiru. „Měli jsme velmi solidní soubor důkazů,“ zdůraznil. Ve zprávě jeho týmu se uvádějí další konkrétní zjištění:

- hlídky na vojenských kontrolních stanovištích měly seznamy osob hledaných úřady a rozkazy střílet do demonstrantů, kteří by se snažili projít;

- ve městě Dará byly 25. dubna desítky branců, kteří odmítli splnit rozkaz k přímé střelbě do lidí a na jejich domy a raději stříleli do vzduchu, samy zastřeleny vojáky postupujícími za nimi;

- zranění převezení do vojenských nemocnic byli při výsleších biti a mučeni;

- velmi rozšířené bylo nezákonné zatýkání; většině zatčených byly zavázány oči a spoutány ruce, bylo jim odpíráno jídlo a lékařská pomoc. Tisíce dalších lidí byly zřejmě uneseny a zmizely.

Členům týmu nebylo povoleno vstoupit na syrské území. Podle svých údajů prý ale shromáždili od září výpovědi 223 obětí násilí a očitých svědků, včetně zběhů z vládní armády a policie.

LAS se snažila hrozbou hospodářských sankcí přimět syrské vedení k zastavení násilností proti civilistům. Damašek ale na její plán nepřistoupil. Ještě před oznámením rozhodnutí LAS se odhadovalo, že výkon syrské ekonomiky poklesne o šest procent. Šaar ale řekl, že Sýrie své hospodářství posílí a že se „těší nesrovnatelné soběstačnosti“. Vláda se prý zaměří na spolupráci s Irákem. Tvrzení, že sankce mají zasáhnout jenom syrské vedení, je podle něj nepravdivé. Zastavení transakcí centrální banky podle něj poškodí svobodné podnikání v Sýrii. Vláda prý rozhodne, jak na krok LAS odpoví.

Generální tajemník LAS Nabíl Arabí v dopise zaslaném šéfovi syrské diplomacie Valídu Mualimovi napsal, že všechny sankční návrhy budou zrevidovány, jakmile Damašek plán ligy podepíše.

Mluvčí šéfky diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonové v pondělí sankce LAS uvítala jako odpovídající odpověď na „brutalitu a neochotu změnit směr“. Unie má o dalších sankcích proti Sýrii rozhodnout ve čtvrtek.

Západ nedokáže prosadit celosvětové sankce v Radě bezpečnosti OSN. Příčinou je odpor Ruska a Číny, které vetovaly rezoluci odsuzující vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

Rusko chce vyslat flotilu válečných plavidel ke své námořní základně v Sýrii, aby dalo najevo, že je připraveno chránit své zájmy v této oblasti. V syrském Tartúsu má Moskva svou jedinou středomořskou základnu. Ruské zbrojní obchody s Damaškem činí ročně miliony dolarů.