„Kéž nás naše setkání inspiruje k obnovené lásce k principům Starého zákona a k touze překonat všechny překážky ke smíření křesťanů a židů ve vzájemném respektu a spolupráci ve službě toho míru, k němuž nás vyzývá slovo Boží,“řekl papež.

Vyzval k naději v této části světa, která je trýzněna konflikty. „Víme, že Bůh, který vždy stojí po našem boku, nám dá sílu, abychom vytrvali v radostné naději i uprostřed utrpení, zkoušek a útrap,“ dodal.

Papež si počátkem roku rozhněval Židy zrušením exkomunikace ultrakonzerva­tivního britského biskupa Richarda Williamsona, který popíral holokaust v jeho plném rozsahu. Papež pak několikrát antisemitismus důrazně odsoudil. Pobouření Židů rovněž zmírnilo i to, že Vatikán přiznal chybu. Dalším ožehavým problémem ve vztazích se Židy je však papež Pius XII., který působil za druhé světové války. Židé tvrdí, že neudělal vše, co bylo v jeho možnostech, aby pomohl zastavit vyhlazování evropských Židů.

Papežova návštěva na hoře Nebo byla první z několika zastavení na biblických místech při jeho blízkovýchodní ces­tě.

Z hory Nebo se papež vydal k městu Madaba, kde položí základní kámen univerzity latinského patriarchátu. Cestu lemovaly stovky lidí s jordánskými a vatikánskými vlajkami. V sobotu má na programu ještě návštěvu mešity Husajna Bin Talála v Ammánu a setkání s představiteli muslimů, diplomatickým sborem a rektory jordánských univerzit.

Papež v pátek přicestoval do Jordánska, které je jeho první zastávkou na osmidenní cestě po Blízkém východě, při níž navštíví Izrael a palestinská území. V Ammánu vyjádřil hlubokou úctu k islámu a také naději, že by katolická církev mohla významně přispět k míru na Blízkém východě.