„Papež na cestách v zemi ateistů,“ otitulkoval svůj příspěvek zpravodajský server deníku Welt. Poukazuje na to, že katolická církev má v Česku obtížnou pozici a že se 60 procent Čechů nehlásí k žádnému vyznání. Připomíná i historické souvislosti jako rekatolizace pod Habsburky, prohranou bitvu na Bílé Hoře a pozdější utlačování církve komunisty.

Po sametové revoluci před 20 lety se nepodařilo naplnit naději, že se lidé ve větší míře obrátí k víře. „Šlo jen o ekonomický blahobyt, něco, čeho komunismus nedosáhl. Transformace srdcí nebyla pro nové demokraty důležitá. Chtěli církev dál udržet na okraji společnosti,“ vysvětlil serveru kardinál Miloslav Vlk.

Welt se rovněž pozastavil nad tím, že papež nebude kázat v němčině, ale v angličtině. To je prý důsledkem snahy Benedikta XVI. oslovit mladé lidi, neboť němčině rozumí spíš starší věřící. Spekulace, že tak papež učiní s ohledem na bolestné stránky česko-německých vztahů, česká katolická církev odmítá a podle Vlka by tento zvláštní ohled ani nebyl nutný.

„Církve v obou zemích byly předními jezdci usmíření, navzájem si odpustily nacionálněsoci­alistické vládnutí a vyhánění. Byli to spíš politici, jimž dělalo větší těžkost vydat se touto cestou,“ poznamenal.

Deník Rheinische Post se domnívá, že návštěva papeže má v Česku posílit katolickou církev. „Očekává jej přátelské přijetí, ale ne jásající lidé,“ poznamenal západoněmecký regionální list k třídenní návštěvě.

Připomíná, že po dlouholetých sporech zůstávají nevyřešeny otázky navracení církevního majetku a odškodnění za majetek vyvlastněný za komunismu. Deník také cituje výrok pražského kardinála Vlka, který v rozhovoru pro katolickou agenturu KNA vyjádřil naději, že papežova návštěva církev posílí. „Velmi doufám, že církev po ní už nebude vnímána jako svého druhu turistický spolek, jak se kdysi pohrdlivě vyjádřil dnešní prezident Václav Klaus,“ poznamenal Vlk.

Už páteční Tagesspiegel k postavení církve v české společnosti a jejím nevyřešeném vztahu vůči státu poznamenal: „V žádném jiném z bývalých socialistických států ve střední a východní Evropě, říkají pozorovatelé, není situace tak zamotaná.“

Německý tisk se však v těchto dnech věnuje i skutečnosti, že Benedikt XVI., jenž je pod občanským jménem Joseph Ratzinger stále registrován jako volič v bavorském Pentlingu, se odmítl zúčastnit nedělních voleb do Spolkového sněmu. K nim byl jako každý jiný německý občan přizván a mohl svůj hlas poslat. „Je hlavou Vatikánu a pokládá za správné nevměšovat se do záležitostí jiného státu,“ citují noviny vysvětlení papežova bratra Georga Ratzingera.