VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pitva Jacksonovu smrt nevyjasnila, jsou nutné další testy

Los Angeles /PŘEPIS TELEFONÁTU/ – Příčiny náhlé smrti amerického zpěváka Michaela Jacksona zůstávají dva dny po tragické události nejasné. Zatím také není známo, kdy rodina, která už od soudních lékařů převzala zpěvákovy ostatky, uspořádá pohřeb.

27.6.2009
SDÍLEJ:

Popový král Michael Jackson zemřel a svět truchlí.Foto: Reuters

Někdejšímu „králi popu“ dál vzdávají hold fanoušci po celém světě. Informace o Jacksonově úmrtí ovládly internet, jeho alba míří na vrcholy hitparád. Cena jeho memorabilií na aukcích raketově roste.

Soudní lékaři po páteční pitvě v Los Angeles oznámili, že budou potřeba dodatečné testy, které si vyžádají několik týdnů. Na těle padesátiletého zpěváka nicméně nebyly nalezeny známky násilného činu ani povrchových zranění, které by mohly souviset s úmrtím. Po pitvě byly Jacksonovy ostatky předány jeho rodině, ta je odvezla na neznámé místo.

Stále není jasné, co zástavu srdce způsobilo. Zpěvákovi blízcí ale spekulují, že smrt přivodila velká dávka injekce tišícího léku, nebo povzbuzující přípravky, s jejichž pomocí se snažil překonávat psychické a fyzické vypětí před chystanou koncertní šňůrou. Agentura AP uvedla, že podle osoby obeznámené se situací, která si přeje zůstat v anonymitě, zpěváka zřejmě postihl srdeční infarkt.

Policie vyšetřuje, jakou roli při Jacksonově skonu sehrál kardiolog, který byl u něj během kolapsu. Podle zveřejněné nahrávky na tísňovou linku byl u zpěváka lékař sám. Vyšetřovatelé nechali odtáhnout jeho automobil, aby zjistili, zda v něm nebyly léky nebo jiné důkazy. Mluvčí koronera uvedl, že zpěvák bral předepsané léky, ale neupřesnil jaké.

Jacksonovi fanoušci po celém světě nepřestávají oplakávat smrt svého idolu. Například v Kodani se v pátek večer na náměstí před radnicí sešlo na 10.000 lidí, kteří téměř tři hodiny poslouchali dánský orchestr Bobo Moren, jenž hrál Jacksonovy hity. Ve 23:26 SELČ, tedy 24 hodin poté, co byl „král popu“ prohlášen za mrtvého, se náměstí ponořilo do ticha.

Zesnulému zpěvákovi dnes vzdalo hold také na 1500 vězňů z nápravného zařízení v Cebu na Filipínách, kteří se na internetu proslavili hromadnými choreografiemi podle Jacksonových videoklipů. Stovkám návštěvníků dnes v oranžových vězeňských mundúrech na cvičišti předvedli svou nejslavnější choreografii na hit Thriller, ale i další sestavy.

„Jsem v šoku a vězni truchlí od té doby, co se dozvěděli o smrti svého idolu,“ uvedl bezpečnostní poradce Byron Garcia, který je autorem nápadu hromadné choreografie vězňů. „Doufali, že za nimi jednou Michael Jackson přijede a zatančí si s nimi,“ dodal.

Zprávy o Jacksonově úmrtí ovládly internet a lámaly rekordy. Například úvodní strana Yahoo! měla pětkrát vyšší návštěvnost než obvykle. Článek o tom, že byl Jackson záchrankou převezen do nemocnice, vytvořil absolutní rekord zobrazení – 800.000 kliknutí během deseti minut. Zástupci Google uvedli, že jejich vyhledávač na extrémní provoz reagoval stejně, jako by šlo o útok počítačových pirátů. Kolabovaly i další internetové stránky. Podle společnosti AOL šlo o „zásadní událost v historii internetu“.

Na Jacksonově úmrtí vydělávají také majitelé jeho memorabilií. Například dražba zpěvákových věcí, která se konala v pátek v Las Vegas, vynesla 205.000 dolarů (asi 3,8 milionu korun). Aukční síň Julien's Auctions před zpěvákovým skonem odhadovala, že prodej nevynese víc než 6000 dolarů.

Veškeré informace o náhlém úmrtí Michaela Jacksona i jeho životě naleznete ZDE

Velký zájem je i o Jacksonovy nahrávky. Společnost The Official UK Charts Company dnes oznámila, že kompilát jeho hitů z roku 2003 s názvem Number Ones nezadržitelně míří na vrchol britské hitparády. Do Top 100 by mohlo prý zasáhnout více než pět Jacksonových alb. Hity, které se nejvíce stahují na internetu, jsou Man in the Mirror, Billie Jean a Thriller.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ NĚMECKÝ MODERÁTOR O JACKSONOVI: ROZPOLCENÁ OSOBNOST

Nejúspěšnější německý moderátor Thomas Gottschalk prý „nikdy nepotkal tak rozpolcenou osobnost“, jakou byl popový zpěvák Michael Jackson. V listu Bild amerického hudebníka líčí jako „velmi milého člověka v osobním styku, který ale trpěl určitou duševní nepřítomností, kterou Jackson připomínal spíše komplikované dítě, jež se nemůže soustředit a vlastně si chce jenom hrát“.

„Bylo těžké ho vytrhnout z nešťastného okruhu lidí, kteří ho nezdravě oddělovali od reality a spíše myslili na své vlastní blaho než na zájem jejich chráněnce,“ říká Gottschalk, který Jacksona několikrát hostil ve své nejúspěšnější německé televizní show všech dob Vsaďte se, že…? (Wetten dass…?) „Když jsem ho poprvé doprovázel ze šatny na scénu, byla mi nápadná naprostá změna osobnosti, která zřejmě po celý život v tom člověku vězela: Jakmile se z něj stal bavič, zmizely všechny jeho pochybnosti o sobě samém a také o světě,“ uvádí Gottschalk.

Jackson podle něj ovládal scénu jako málokdo jiný. „Ať už to bylo ve studiu nebo ve velké aréně, prostě všude, kde jsem ho zažil,“ říká. „A vždycky jsem mu přál, aby tuto neuvěřitelnou sílu a toto vzácné charisma využil ve svém vlastním životě. To se mu však nikdy nepodařilo. Michael Jackson se narodil pro scénu, jen na scéně také naplno žil a příliš brzy ji opustil,“ uvádí hvězda německého showbyznysu.

Gottschalk také podotýká, že mu Jackson pokaždé připomínal, aby ho při veřejných vystoupeních správně oslovoval jako „krále popu“.

Zpěvákovo tělo už má jeho rodina

Ústav soudního lékařství předal Jacksonovy ostatky jeho rodině v pátek večer. Stalo se tak kolem 21:00 místního času (dnes 06:00 SELČ); příbuzným se podařilo vyhnout davům fotografů, kteří se před ústavem shromáždili, uvedl Winter. Není známo, kam Jacksonovi blízcí jeho tělo nechali odvézt.

ČTĚTE TAKÉ: V Las Vegas se dražily Jacksonovy věci, zisky předčily očekávání

Jacksonovi fanoušci po celém světě nepřestávají oplakávat smrt svého idolu. Například v Kodani se v pátek večer na náměstí před radnicí sešlo podle agentury AFP na 10.000 lidí, kteří téměř tři hodiny poslouchali dánský orchestr Bobo Moren, jenž hrál Jacksonovy hity jako Billie Jean, Thriller nebo Bad. Ve 23:26 SELČ, tedy přesně 24 hodin poté, co byl „král popu“ prohlášen za mrtvého, se náměstí ponořilo do ticha. Dánští fanoušci nosí také kytky a vzkazy Jacksonovi k americké ambasádě v Kodani.

PŘEPIS TELEFONÁTU NA TÍSŇOVOU LINKU ZE SÍDLA MICHAELA JACKSONA

Přepis části telefonátu z losangelského sídla zesnulého zpěváka Michaela Jacksona na tísňovou linku 911 ve čtvrtek ve 12:21 místního času (21:21 SELČ), který přinesla agentura AP:Operátor: „Hasiči a zdravotníci 33. Jaká je adresa tísňové události?“

Volající: „Ano pane, potřebuji co nejrychleji ambulanci, pane.“

Operátor: „Dobře, pane. Jaká je vaše adresa?“

Volající: "Je to 100 North Carolwood Drive, Los Angeles, Kalifornie, 90077."

Operátor: „Říkáte Carolwood?“

Volající: „Carolwood Drive, ano.“

Operátor: „Dobře, pane. Jaké je číslo telefonu, ze kterého voláte?“

Volající: (Nezveřejněno)

Operátor: „A co se přesně stalo?“

Volající: „Máme tady pána, který potřebuje pomoc a který již nedýchá. Nedýchá a my se ho pokoušíme masírovat, ale nedýchá. Nedýchá.“

Operátor: „Dobře, kolik mu je let?“


Volající: „Je mu 50, pane.“

Operátor: „50? Dobře, nedýchá? V bezvědomí.“


Volající: „Ne, nedýchá. V bezvědomí, pane.“

Operátor: „Je na podlaze? Kde právě teď je?“


Volající: „Je v posteli, pane. V posteli. Potřebujeme je (zdravotníky).“

Operátor: „Položte ho na podlahu. Už jsme na cestě. Pokusím se vám, jak jen mohu, po telefonu pomoci. Už jsme na cestě. Viděl ho někdo?“

Volající: „Ano, je u něj osobní lékař, pane.“

Operátor: „Aha, je tam doktor?“

Volající: „Ano, ale on (Michael Jackson) na nic nereaguje. Nereaguje na resuscitaci a na nic.“

Operátor: „Aha, dobře, jsme na cestě k vám. Pokud váš člověk resuscituje a radí vám lékař, je to vyšší autorita než já. A on je na místě. Viděl někdo, co se stalo?“

Volající: „Ne, jen doktor, pane. Jediný doktor tam byl.“

Operátor: „Dobře, takže doktor viděl, co se stalo?“

Volající: „Doktore, viděl jste, co se stalo?“

(Někdo hovoří v pozadí, slova nejsou rozumět)

Volající: „Pane, pokud můžete, prosím.“

Operátor: „Jsme na cestě. Jen procházím tyto otázky pro zdravotníky, zatímco jsou na cestě, pane.“

Volající: „Děkuji, pane. Dává mu srdeční masáž, ale on na nic nereaguje. Prosím.“

Operátor: „Dobře, dobře. Jsme na cestě. Jsme asi míli (asi 1,61 kilometru) od vás, budeme tam za chvíli.“

Policie hledá osobního lékaře zesnulého krále popu Michaela Jacksona, aby vyslechla jeho výpověď. Zatím však neúspěšně. Policistům se lékaře nepodařilo najít, informují o tom přední světová média. Policie chce mluvit s lékařem, který se zpěvákem bydlel a staral se o užívání jeho injekcí. Nyní jej není schopna najít, uvedla SkyNews. Policie nezveřejnila jméno lékaře, jehož role v případu smrti Jacksona není jasná, napsaly Novinky.cz.

Autor: ČTK

27.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
4

Muž se zřítil ze Sněžky. Vrtulník u něho nemohl kvůli mlze přistát

Ilustrační foto.

V Brně objevili pančovaný benzin. Inspekce nechala zapečetit pistole

Útok v Londýně: terorista komunikoval přes WhatsApp. Jednal na příkaz?

Pachatel středečního teroristického útoku u britského parlamentu Khalid Masood komunikoval ještě dvě minuty před tím, než najel do chodců na Westminsterském mostě, s kýmsi prostřednictvím aplikace WhatsApp. Informoval o tom dnes bulvární list Daily Mail.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Zlatým Ámosem se stal Lukáš Lis, u dětí vyhrál Michal Zajíček

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal učitel češtiny a angličtiny Lukáš Lis ze základní školy Soběslav. U dětí zvítězil učitel zeměpisu, dějepisu, informatiky, tělesné a občanské výchovy Michal Zajíček ze ZŠ Stěbořice na Opavsku, který získal korunu pro Dětského Ámose. Lis vyhrál i hlasování na internetu a stal se zároveň Ámosem sympaťákem. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho korunovala Ámosem češtinářem.

Le Penová se sešla s Putinem. Kritizovala sankce EU vůči Rusku

Předsedkyně krajně pravicové francouzské Národní fronty (NF) a kandidátka v nadcházejících francouzských prezidentských volbách Marine Le Penová dnes na zasedání zahraničního výboru Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) prohlásila, že nevidí žádný důvod pro to, aby se Francie k Rusku chovala nepřátelsky. Podle agentury TASS se Le Penová zároveň vyjádřila nesouhlasně o sankcích, které na Rusko uvalila EU.

Drama na magistrátě: muž napadl strážného, poslal ho ke špatné přepážce

Neobvyklé pěstní drama se tento týden odehrálo v budově Magistrátu města Ostravy. Čtyřicetiletý muž, který si chtěl vyřídit pas, chtěl zlynčovat strážného.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies