VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pitva Jacksonovu smrt nevyjasnila, jsou nutné další testy

Los Angeles /PŘEPIS TELEFONÁTU/ – Příčiny náhlé smrti amerického zpěváka Michaela Jacksona zůstávají dva dny po tragické události nejasné. Zatím také není známo, kdy rodina, která už od soudních lékařů převzala zpěvákovy ostatky, uspořádá pohřeb.

27.6.2009
SDÍLEJ:

Popový král Michael Jackson zemřel a svět truchlí.Foto: Reuters

Někdejšímu „králi popu“ dál vzdávají hold fanoušci po celém světě. Informace o Jacksonově úmrtí ovládly internet, jeho alba míří na vrcholy hitparád. Cena jeho memorabilií na aukcích raketově roste.

Soudní lékaři po páteční pitvě v Los Angeles oznámili, že budou potřeba dodatečné testy, které si vyžádají několik týdnů. Na těle padesátiletého zpěváka nicméně nebyly nalezeny známky násilného činu ani povrchových zranění, které by mohly souviset s úmrtím. Po pitvě byly Jacksonovy ostatky předány jeho rodině, ta je odvezla na neznámé místo.

Stále není jasné, co zástavu srdce způsobilo. Zpěvákovi blízcí ale spekulují, že smrt přivodila velká dávka injekce tišícího léku, nebo povzbuzující přípravky, s jejichž pomocí se snažil překonávat psychické a fyzické vypětí před chystanou koncertní šňůrou. Agentura AP uvedla, že podle osoby obeznámené se situací, která si přeje zůstat v anonymitě, zpěváka zřejmě postihl srdeční infarkt.

Policie vyšetřuje, jakou roli při Jacksonově skonu sehrál kardiolog, který byl u něj během kolapsu. Podle zveřejněné nahrávky na tísňovou linku byl u zpěváka lékař sám. Vyšetřovatelé nechali odtáhnout jeho automobil, aby zjistili, zda v něm nebyly léky nebo jiné důkazy. Mluvčí koronera uvedl, že zpěvák bral předepsané léky, ale neupřesnil jaké.

Jacksonovi fanoušci po celém světě nepřestávají oplakávat smrt svého idolu. Například v Kodani se v pátek večer na náměstí před radnicí sešlo na 10.000 lidí, kteří téměř tři hodiny poslouchali dánský orchestr Bobo Moren, jenž hrál Jacksonovy hity. Ve 23:26 SELČ, tedy 24 hodin poté, co byl „král popu“ prohlášen za mrtvého, se náměstí ponořilo do ticha.

Zesnulému zpěvákovi dnes vzdalo hold také na 1500 vězňů z nápravného zařízení v Cebu na Filipínách, kteří se na internetu proslavili hromadnými choreografiemi podle Jacksonových videoklipů. Stovkám návštěvníků dnes v oranžových vězeňských mundúrech na cvičišti předvedli svou nejslavnější choreografii na hit Thriller, ale i další sestavy.

„Jsem v šoku a vězni truchlí od té doby, co se dozvěděli o smrti svého idolu,“ uvedl bezpečnostní poradce Byron Garcia, který je autorem nápadu hromadné choreografie vězňů. „Doufali, že za nimi jednou Michael Jackson přijede a zatančí si s nimi,“ dodal.

Zprávy o Jacksonově úmrtí ovládly internet a lámaly rekordy. Například úvodní strana Yahoo! měla pětkrát vyšší návštěvnost než obvykle. Článek o tom, že byl Jackson záchrankou převezen do nemocnice, vytvořil absolutní rekord zobrazení – 800.000 kliknutí během deseti minut. Zástupci Google uvedli, že jejich vyhledávač na extrémní provoz reagoval stejně, jako by šlo o útok počítačových pirátů. Kolabovaly i další internetové stránky. Podle společnosti AOL šlo o „zásadní událost v historii internetu“.

Na Jacksonově úmrtí vydělávají také majitelé jeho memorabilií. Například dražba zpěvákových věcí, která se konala v pátek v Las Vegas, vynesla 205.000 dolarů (asi 3,8 milionu korun). Aukční síň Julien's Auctions před zpěvákovým skonem odhadovala, že prodej nevynese víc než 6000 dolarů.

Veškeré informace o náhlém úmrtí Michaela Jacksona i jeho životě naleznete ZDE

Velký zájem je i o Jacksonovy nahrávky. Společnost The Official UK Charts Company dnes oznámila, že kompilát jeho hitů z roku 2003 s názvem Number Ones nezadržitelně míří na vrchol britské hitparády. Do Top 100 by mohlo prý zasáhnout více než pět Jacksonových alb. Hity, které se nejvíce stahují na internetu, jsou Man in the Mirror, Billie Jean a Thriller.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ NĚMECKÝ MODERÁTOR O JACKSONOVI: ROZPOLCENÁ OSOBNOST

Nejúspěšnější německý moderátor Thomas Gottschalk prý „nikdy nepotkal tak rozpolcenou osobnost“, jakou byl popový zpěvák Michael Jackson. V listu Bild amerického hudebníka líčí jako „velmi milého člověka v osobním styku, který ale trpěl určitou duševní nepřítomností, kterou Jackson připomínal spíše komplikované dítě, jež se nemůže soustředit a vlastně si chce jenom hrát“.

„Bylo těžké ho vytrhnout z nešťastného okruhu lidí, kteří ho nezdravě oddělovali od reality a spíše myslili na své vlastní blaho než na zájem jejich chráněnce,“ říká Gottschalk, který Jacksona několikrát hostil ve své nejúspěšnější německé televizní show všech dob Vsaďte se, že…? (Wetten dass…?) „Když jsem ho poprvé doprovázel ze šatny na scénu, byla mi nápadná naprostá změna osobnosti, která zřejmě po celý život v tom člověku vězela: Jakmile se z něj stal bavič, zmizely všechny jeho pochybnosti o sobě samém a také o světě,“ uvádí Gottschalk.

Jackson podle něj ovládal scénu jako málokdo jiný. „Ať už to bylo ve studiu nebo ve velké aréně, prostě všude, kde jsem ho zažil,“ říká. „A vždycky jsem mu přál, aby tuto neuvěřitelnou sílu a toto vzácné charisma využil ve svém vlastním životě. To se mu však nikdy nepodařilo. Michael Jackson se narodil pro scénu, jen na scéně také naplno žil a příliš brzy ji opustil,“ uvádí hvězda německého showbyznysu.

Gottschalk také podotýká, že mu Jackson pokaždé připomínal, aby ho při veřejných vystoupeních správně oslovoval jako „krále popu“.

Zpěvákovo tělo už má jeho rodina

Ústav soudního lékařství předal Jacksonovy ostatky jeho rodině v pátek večer. Stalo se tak kolem 21:00 místního času (dnes 06:00 SELČ); příbuzným se podařilo vyhnout davům fotografů, kteří se před ústavem shromáždili, uvedl Winter. Není známo, kam Jacksonovi blízcí jeho tělo nechali odvézt.

ČTĚTE TAKÉ: V Las Vegas se dražily Jacksonovy věci, zisky předčily očekávání

Jacksonovi fanoušci po celém světě nepřestávají oplakávat smrt svého idolu. Například v Kodani se v pátek večer na náměstí před radnicí sešlo podle agentury AFP na 10.000 lidí, kteří téměř tři hodiny poslouchali dánský orchestr Bobo Moren, jenž hrál Jacksonovy hity jako Billie Jean, Thriller nebo Bad. Ve 23:26 SELČ, tedy přesně 24 hodin poté, co byl „král popu“ prohlášen za mrtvého, se náměstí ponořilo do ticha. Dánští fanoušci nosí také kytky a vzkazy Jacksonovi k americké ambasádě v Kodani.

PŘEPIS TELEFONÁTU NA TÍSŇOVOU LINKU ZE SÍDLA MICHAELA JACKSONA

Přepis části telefonátu z losangelského sídla zesnulého zpěváka Michaela Jacksona na tísňovou linku 911 ve čtvrtek ve 12:21 místního času (21:21 SELČ), který přinesla agentura AP:Operátor: „Hasiči a zdravotníci 33. Jaká je adresa tísňové události?“

Volající: „Ano pane, potřebuji co nejrychleji ambulanci, pane.“

Operátor: „Dobře, pane. Jaká je vaše adresa?“

Volající: "Je to 100 North Carolwood Drive, Los Angeles, Kalifornie, 90077."

Operátor: „Říkáte Carolwood?“

Volající: „Carolwood Drive, ano.“

Operátor: „Dobře, pane. Jaké je číslo telefonu, ze kterého voláte?“

Volající: (Nezveřejněno)

Operátor: „A co se přesně stalo?“

Volající: „Máme tady pána, který potřebuje pomoc a který již nedýchá. Nedýchá a my se ho pokoušíme masírovat, ale nedýchá. Nedýchá.“

Operátor: „Dobře, kolik mu je let?“


Volající: „Je mu 50, pane.“

Operátor: „50? Dobře, nedýchá? V bezvědomí.“


Volající: „Ne, nedýchá. V bezvědomí, pane.“

Operátor: „Je na podlaze? Kde právě teď je?“


Volající: „Je v posteli, pane. V posteli. Potřebujeme je (zdravotníky).“

Operátor: „Položte ho na podlahu. Už jsme na cestě. Pokusím se vám, jak jen mohu, po telefonu pomoci. Už jsme na cestě. Viděl ho někdo?“

Volající: „Ano, je u něj osobní lékař, pane.“

Operátor: „Aha, je tam doktor?“

Volající: „Ano, ale on (Michael Jackson) na nic nereaguje. Nereaguje na resuscitaci a na nic.“

Operátor: „Aha, dobře, jsme na cestě k vám. Pokud váš člověk resuscituje a radí vám lékař, je to vyšší autorita než já. A on je na místě. Viděl někdo, co se stalo?“

Volající: „Ne, jen doktor, pane. Jediný doktor tam byl.“

Operátor: „Dobře, takže doktor viděl, co se stalo?“

Volající: „Doktore, viděl jste, co se stalo?“

(Někdo hovoří v pozadí, slova nejsou rozumět)

Volající: „Pane, pokud můžete, prosím.“

Operátor: „Jsme na cestě. Jen procházím tyto otázky pro zdravotníky, zatímco jsou na cestě, pane.“

Volající: „Děkuji, pane. Dává mu srdeční masáž, ale on na nic nereaguje. Prosím.“

Operátor: „Dobře, dobře. Jsme na cestě. Jsme asi míli (asi 1,61 kilometru) od vás, budeme tam za chvíli.“

Policie hledá osobního lékaře zesnulého krále popu Michaela Jacksona, aby vyslechla jeho výpověď. Zatím však neúspěšně. Policistům se lékaře nepodařilo najít, informují o tom přední světová média. Policie chce mluvit s lékařem, který se zpěvákem bydlel a staral se o užívání jeho injekcí. Nyní jej není schopna najít, uvedla SkyNews. Policie nezveřejnila jméno lékaře, jehož role v případu smrti Jacksona není jasná, napsaly Novinky.cz.

Autor: ČTK

27.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Napadení seniora.
6

Mladý cizinec zkopal seniora na zastávce. Nechtěl se nechat okrást

František Rajtoral
AKTUALIZUJEME
1 10

Smutná zpráva. Fotbalista Rajtoral spáchal sebevraždu

Severokorejci: Jsme připraveni potopit americké lodě

Pchjongjang se dnes nechal slyšet, že je připraven potopit americkou loď, která demonstruje svoji vojenskou sílu u korejských břehů. K americké letadlové lodi u břehů Severní Korey se včera připojily dvě japonské, kvůli cvičení v západním Pacifiku. Japonsko má v Asii druhou největší ozbrojenou flotilu, hned po Číně.

Nelegální tunningový sraz: policie musela zasahovat

Kvílení pneumatik, řev trápených motorů a hlasitá muzika. V Mladé Boleslavi, na parkovišti marketů Obi a Albert v ulici Na Radouči, si dali nenahlášený sraz příznivci tunningu, aby se navzájem pochlubili svými vyšperkovanými vozy. 

AKTUALIZOVÁNO

Dobrá zpráva pro Pardubice: Hokejová extraliga je zachráněna

Obrovská radost, vyprodaná hala na nohou, potlesk na otevřené scéně. Tak končil poslední zápas hokejistů Dynama v sezoně. V posledním utkání baráže porazili Jihlavu a odvrátili hrozbu pádu do první ligy. Takže nejvyšší hokejová soutěž je zachráněna!

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies