Chtějí dosáhnout toho, aby zaplatila obětem odškodné a uhradila náklady na terapii. Advokáti obětí Georg Zanger a Werner Schostal to dnes řekli na tiskové konferenci ve Vídni. Připravují návrh, podle kterého by nárok na odškodné měli mít i ti zneužívaní, kteří se dosud nepřihlásili. Pokrytí soudních výdajů by měl zajistit plánovaný fond.

Právníci pro svůj návrh využili jeden z paragrafů rakouského občanského zákoníku, který není podle nich v zemi příliš znám. Umožňuje jim prý uplatňovat nároky více osob, takže mohou dosáhnout účinku jako při hromadné žalobě. Příslušnému soudu advokáti doručí návrh, aby se případy známých i nepřihlášených obětí dostaly ke kurátorovi.

K odškodnění obětí by měl posloužit paragraf, který myslel původně na nároky nezvěstných vojáků po první světové válce. Zaručoval jim, aby kvůli své nepřítomnosti nepřišli třeba o dědictví. Podle Zangera je nyní situace podobná a žádná z obětí by neměla přijít zkrátka. Pokud by došlo na dohodu kurátora s církví, mohli by své nároky uplatňovat zneužívaní i bez toho, aby se jejich případ dostal na veřejnost, upřesnil advokát.

Podle něj by ale na žalobu dojít nemuselo. Právníci totiž chtějí s katolickou církví jednat. Jako její zástupkyni by akceptovali třeba Waltraud Klasnicovou, která má vést komisi pro oběti. Vznik tohoto týmu iniciovala právě církev a rakouský kardinál označil Klasnicovou za "advokátku obětí". S tím ale sdružení zneužívaných i oba právníci nesouhlasí. Podle nich tato bývalá štýrská hejtmanka jako členka církve nemůže být nezávislá. "Bylo by nemyslitelné, aby zájmy nuceně nasazených pracovníků za války zastupoval člen (nacistické strany) NSDAP," přišel s přirovnáním Zanger.

Oba advokáti usilují nyní o zřízení fondu, který by pokryl soudní výdaje a náklady za žalobu. Spravovat by ho měl nezávislý notář.