Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda Evropské komise Juncker: Zavedeme euro v celé EU

/ANKETA/ Jean-Claude Juncker chce zavést jednotnou měnu v celé Unii, do schengenského prostoru plánuje přibrat všechny zbývající země EU jako Rumunsko nebo Bulharsko a hodlá řešit dvojí kvalitu potravin v Unii. Naopak Turecko se podle něj od připojení k EU vzdaluje "mílovými kroky".

13.9.2017 36
SDÍLEJ:

Jean-Claude JunckerFoto: čtk

Předseda Evropské komise ve svém proslovu před europoslanci ve francouzském Štrasburku sdělil, že je pro zavedení eura ve všech zemích Evropské unie, a to včetně chudších východoevropských zemí. Navrhl k tomu vznik nástroje, který by technicky a finančně těmto státům s přijetím eura pomáhal.

Vyslovil se také pro zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu. Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko, jakmile splní všechny potřebné podmínky.

Pro Evropskou komisi je podle jejího předsedy prioritou, aby se zmenšovaly kontroly na vnitřních hranicích EU a naopak se zesilovaly na hranicích vnějších. Do konce září by Evropská komise měla přijít s návrhy, jak zesílit vracení těch, kdo nemají v EU právo na azyl. Juncker ale zároveň zdůraznil, že Evropa není a nestane se pevností, ale naopak kontinentem solidarity pro ty, kdo útočiště skutečně potřebují.

Předseda komise ve svém obsáhlém projevu o stavu Evropské unie řekl, že je třeba rychle zlepšit podmínky uprchlíků ve střediscích v Libyi. Podle něj je to kolektivní odpovědností Evropy. Komise hodlá v této věci úzce spolupracovat s OSN.

Podle Junckera je také neakceptovatelné, aby v Evropské unii existovala dvojí kvalita výrobků. Předseda uvedl, že Češi musí mít v čokoládě stejný obsah kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v Evropské unii.

Poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová jeho slova vítá. "Výroční projev o stavu EU, navíc pronesený v polovině funkčního období, je vždy příležitostí k zásadní bilanci a také nastínění politiky pro zbývající čas.

Že mezi tématy zmínil Jean-Claude Juncker i dvojí kvalitu výrobků na vnitřním trhu považuji za signál, že Komise konečně začíná brát v potaz také témata, která se dotýkají nových členských států. K tomu mohu pouze dodat, že sice pozdě, ale přece," uvedla Sehnalová. 

"Dvojí standardy čehokoliv jsou nepřijatelné a nebavme se pouze o kvalitě potravin či jiných produktů. Tématem pro nás musí být reálné sbližování životní úrovně. Bez ní se příkop mezi chudší a bohatší částí Evropy bude stále jen maskovat a nikoliv zasypávat, což by mělo být naším společným úkolem. Bez mentorování a ukřivděnosti, ale s upřímnou snahou o řešení," dodala poslankyně.

Autor: Radka Kopecká

Souhlasíte se zavedením eura v celé Evropské unii?

Ano

17 %

Ne

82 %

Je mi to jedno

1 %

Hlasovalo: 244

Místo události:
13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 36
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi jsou ve srovnání s Evropany ranní ptáčata

Ilustrační foto.
15

Jaké budou moderní sklady? Plné robotů a 40 metrů vysoké

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení